Czy twój wąż spożywczy posiada deklarację zgodności?

Każdy producent żywności powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka przedostania się do jego produktów niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji. Bardzo często dochodzi do tego w trakcie załadunku lub za sprawą nieprawidłowego użytkowania węży, co w konsekwencji prowadzi do pęknięć w jego konstrukcji. Sama świadomość zagrożenia to jednak nie wszystko! W tym artykule dowiesz się, czy stosowane w Twoim przedsiębiorstwie przewody są bezpieczne, a co za tym idzie - spełniają normy oraz najważniejsze regulacje prawne. W poniższej analizie bazować będziemy na wężach spożywczych Food Star/SD polecanych przez Tubes International.

Czy twój wąż spożywczy posiada deklarację zgodności?
Materiały będące w kontakcie z produktami spożywczymi nie mogą wywoływać niepożądanych zmian w ich składzie. Dlatego powinny być one na tyle obojętne, aby szkodliwe dla zdrowia substancje nie przenikały do żywności. Jak zatem rozpoznać, czy zakupiony przez nas produkt realizuje wymagania higieniczności?
 
Bezpieczny dla procesu produkcji wąż powinien posiadać specjalne oznakowanie wraz z załączoną dokumentacją. Zawiera ona nazwę producenta oraz potwierdza możliwość stosowania substancji spożywczych mogących mieć styczność z pożywieniem.

Jednym z często popełnianych błędów jest stosowanie węża niezgodnego z jego przeznaczeniem. Warto pamiętać, że każdy z nich jest dedykowany innej grupie substancji spożywczych. Aby ułatwić jego dobór dostawcy załączają do niego tabelę substancji spożywczych. Dokładnie wyszczególnia ona, który produkt jest właściwy do danej aplikacji. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić producenta o tzw. deklarację zgodności. Potwierdza ona adekwatność węża z wymogami, na które się powołuje.

Kupując wąż zapytaj dostawcę, czy posiada oznakowanie informujące o dopuszczeniu wyrobu do obiegu.
 
Czego się wystrzegać?

 
 
Największym mitem dotyczącym bezpieczeństwa węży spożywczych jest oznakowanie  “NIE TOKSYCZNY” (“NON-TOXIC”). W żadnym wypadku nie potwierdza ono zgodności z przyjętymi normami, wprowadzając jedynie w błąd zakupującego. Uważaj również na produkty pozbawione logotypu producenta!

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!