Debata Parlamentu Europejskiego o produkcji foie gras

Członkowie Intergrupy Parlamentu Europejskiego na rzecz Dobrostanu i Ochrony Zwierząt dyskutowali na temat etycznych aspektów produkcji pasztetu z otłuszczonych wątróbek gęsich i kaczych – foie gras.

Debata Parlamentu Europejskiego o produkcji foie gras

Badania przedstawione przez, profesora Donalda Broom z Uniwersytetu w Cambridge wskazują, że przymusowe karmienie ptaków jest sprzeczne z ich dobrostanem. FAMMU/FAPA podkreśla, że obecnie praktyka ta jest już zakazana, poprawiły się również warunki bytowe ptaków, jednak zdaniem profesora produkcja pasztetu nadal wiąże się ze słabym dobrostanem.

 

Przedstawiciele organizacji obrońców praw zwierząt także wypowiadali się przeciwko przymusowemu karmieniu. Jednak opinie te spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem francuskiego socjalisty – Erica Andrieu. Debata ta odbyła się tuż po wznowieniu produkcji foie gras w południowo-zachodniej części Francji. Produkcja została wstrzymana przez kilka miesięcy (od stycznia tego roku) ze względu na zagrożenie ptasią grypą. Jednocześnie dokonano dezynfekcji gospodarstw produkcyjnych, ubojni i sprzętu po poprzednich ogniskach zakażeń. Ze względu na epidemię, wiele krajów wprowadziło restrykcje w imporcie francuskiego drobiu, w tym Japonia, największy na świecie importer foie gras. Z uwagi na zakazy handlu, ucierpieli znacznie francuscy rolnicy – producenci pasztetu.

 

Minister rolnictwa Francji – Stephane Le Foll tydzień temu odwiedził jedno z pierwszych gospodarstw, które wznowiły produkcję. Minister zapewnił, że wypłatę rekompensat otrzymają do końca maja br. producenci, którzy musieli zawiesić działalność. Wypłata odszkodowań zostanie uzgodniona z Komisją Europejską, która ma udzielić wsparcia w ich sfinansowaniu. Tagi:
źródło: