| Autor: redakcja1

Eksport mrożonych owoców z Polski. Wzrosło znaczenie krajów pozaunijnych

Z danych Eurostat wynika, że w pierwszych czterech miesiącach (lipiec-październik) bieżącego sezonu 2016/17 wolumen eksportu mrożonych owoców z Polski ukształtował się na podobnym poziomie, co w analogicznym okresie ubiegłego sezonu i wyniósł 129,9 tys. t.

Eksport mrożonych owoców z Polski. Wzrosło znaczenie krajów pozaunijnych

Eksport mrożonych owoców z Polski

Zmianie uległy natomiast kierunki eksportu. Zmniejszył się udział krajów Wspólnoty, na rzecz krajów pozaunijnych, gdzie wyeksportowaliśmy 26,3 tys. t mrożonych owoców, czyli o 15% więcej niż w pierwszych czterech miesiącach poprzedniego sezonu.
 
Jak zauważa Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, nadal głównym odbiorcą mrożonych owoców z Polski są Niemcy, gdzie trafia około jednej trzeciej wolumenu eksportu tych produktów. W omawianym okresie do naszego zachodniego sąsiada wyeksportowaliśmy 43,3 tys. t mrożonek, czyli o 5% mniej niż w poprzednim sezonie.
 
Z kolei drugim co do wielkości, a jednocześnie głównym pozaunijnym odbiorcą mrożonek owocowych z Polski, trzeci sezon z rzędu pozostaje Białoruś. W okresie od lipca do października na rynek białoruski trafiło 16,3 tys. t tych owoców, czyli o 20% więcej w relacji do analogicznego okresu poprzedniego sezonu i o 255% więcej w stosunku do sezonu 2014/2015.
 
Istotnymi importerami mrożonych owoców z Polski pozostają również kraje Beneluxu, głównie Belgia i Holandia. W pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu wolumen eksportu do Belgii zwiększył się o 6% do poziomu 13,4 tys. t, zaś do Holandii o 12% i wyniósł 10,1 tys. t.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!