| Autor: redakcja1

Handel olejami roślinnymi (Q1 2014)

Jak wynika z danych opublikowanych przez Oil World, import netto olejów roślinnych do UE w I kwartale 2014 r. wyniósł 1,4 mln t i był o 11 proc. mniejszy w obrębie roku – informuje Bank BGŻ.

Handel olejami roślinnymi (Q1 2014)
W związku z tym, import wyniósł 1,82 mln t w stosunku do 2,00 mln t w tym samym okresie 2013 r., a eksport 0,42 mln t w odniesieniu do 0,44 mln t w I kwartale 2013 r. Do obniżki wysyłki przyczyniły się m.in. relatywnie wysoka produkcja wewnętrzna, spore zapasy na koniec 2013 r. oraz spadająca konkurencyjność cenowa oleju palmowego wykorzystywanego do celów energetycznych.
 
W strukturze importu olejów roślinnych do UE w I kwartale 2014 r., podobnie jak przed rokiem, dominował olej palmowy z 83 proc. udziałem. Przywóz tego surowca w omawianym czasie zmalał o 3 proc. w skali roku do 1,52 mln t. Miało to związek właśnie z jego spadającą konkurencyjnością cenową, nie tylko w odniesieniu do innych olejów, ale i paliw kopalnych.
 
Obniżyło się wykorzystanie oleju palmowego do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Z drugiej strony, jak zaznacza Oil World, zużycie tego surowca do produkcji biodiesela w ostatnich miesiącach kształtowało się na relatywnie wysokim poziomie, z uwagi na istotny spadek importu biodiesela z oleju palmowego wynikający z podniesienia cła na import biodiesela z Indonezji, jakie nałożono w minionym roku.
 
W odniesieniu do oleju słonecznikowego, którego udział w strukturze importu olejów roślinnych do UE, w I kwartale wyniósł 10 proc., przywóz zmalał o 37 proc. do 182 tys. t. Zmusiło to ukraińskich i rosyjskich producentów tego surowca do poszukiwania alternatywnych rynków zbytu i lokowania znacznych ilości oleju słonecznikowego w Azji.
 
Jeśli chodzi o olej rzepakowy, jego import do UE w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 r. był w granicach 62 tys. t i był o 28 proc. mniejszy niż rok temu Warto zauważyć, że eksport tego surowca obniżył się w jeszcze większym stopniu, bo o 65 proc. do 40 tys. t.
 
Eksperci Oil World podkreślają, że popyt na olej rzepakowy w UE od początku bieżącego sezonu 2013/2014 jest minimalnie wyższy od produkcji. Większe zapotrzebowanie na ten surowiec zgłasza sektor biodiesela, ze względu na mniejszy import samego biodiesela.
 
Unijny import oleju sojowego w I kwartale 2014 r. spadł o 5 proc. do 59 tys. t. Udział tego surowca w imporcie olejów ogółem wyniósł 3 proc.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!