Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel olejami roślinnymi (Q1 2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych opublikowanych przez Oil World, import netto olejów roślinnych do UE w I...

Jak wynika z danych opublikowanych przez Oil World, import netto olejów roślinnych do UE w I kwartale 2014 r. wyniósł 1,4 mln t i był o 11 proc. mniejszy w obrębie roku – informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W związku z tym, import wyniósł 1,82 mln t w stosunku do 2,00 mln t w tym samym okresie 2013 r., a eksport 0,42 mln t w odniesieniu do 0,44 mln t w I kwartale 2013 r. Do obniżki wysyłki przyczyniły się m.in. relatywnie wysoka produkcja wewnętrzna, spore zapasy na koniec 2013 r. oraz spadająca konkurencyjność cenowa oleju palmowego wykorzystywanego do celów energetycznych.
 
W strukturze importu olejów roślinnych do UE w I kwartale 2014 r., podobnie jak przed rokiem, dominował olej palmowy z 83 proc. udziałem. Przywóz tego surowca w omawianym czasie zmalał o 3 proc. w skali roku do 1,52 mln t. Miało to związek właśnie z jego spadającą konkurencyjnością cenową, nie tylko w odniesieniu do innych olejów, ale i paliw kopalnych.
 
Obniżyło się wykorzystanie oleju palmowego do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Z drugiej strony, jak zaznacza Oil World, zużycie tego surowca do produkcji biodiesela w ostatnich miesiącach kształtowało się na relatywnie wysokim poziomie, z uwagi na istotny spadek importu biodiesela z oleju palmowego wynikający z podniesienia cła na import biodiesela z Indonezji, jakie nałożono w minionym roku.
 
W odniesieniu do oleju słonecznikowego, którego udział w strukturze importu olejów roślinnych do UE, w I kwartale wyniósł 10 proc., przywóz zmalał o 37 proc. do 182 tys. t. Zmusiło to ukraińskich i rosyjskich producentów tego surowca do poszukiwania alternatywnych rynków zbytu i lokowania znacznych ilości oleju słonecznikowego w Azji.
 
Jeśli chodzi o olej rzepakowy, jego import do UE w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 r. był w granicach 62 tys. t i był o 28 proc. mniejszy niż rok temu Warto zauważyć, że eksport tego surowca obniżył się w jeszcze większym stopniu, bo o 65 proc. do 40 tys. t.
 
Eksperci Oil World podkreślają, że popyt na olej rzepakowy w UE od początku bieżącego sezonu 2013/2014 jest minimalnie wyższy od produkcji. Większe zapotrzebowanie na ten surowiec zgłasza sektor biodiesela, ze względu na mniejszy import samego biodiesela.
 
Unijny import oleju sojowego w I kwartale 2014 r. spadł o 5 proc. do 59 tys. t. Udział tego surowca w imporcie olejów ogółem wyniósł 3 proc.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl