| Autor: redakcja1

Jakość handlowa wyrobów ciastkarskich i cukierniczych

W II kwartale 2020 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej wyrobów ciastkarskich i cukierniczych (w tym wyrobów czekoladowych z uwzględnieniem produktów dla dzieci i młodzieży). Objęto nią 72 producentów.

Jakość handlowa wyrobów ciastkarskich i cukierniczych
Cechy organoleptyczne

W zakresie cech organoleptycznych sprawdzono 50 partii (w tym 35 partii wyrobów ciastkarskich i 15 partii wyrobów cukierniczych). Nie stwierdzono nieprawidłowości.

 
Parametry fizykochemiczne

Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 31 partiach (w tym w 18 partiach wyrobów ciastkarskich i w 13 partiach wyrobów cukierniczych). Z uwagi na zawyżoną zawartość cukrów zakwestionowano 1 partię wyrobów ciastkarskich (3,2% wszystkich skontrolowanych partii i 5,6% skontrolowanych w tym zakresie partii wyrobów ciastkarskich).

 
Oznakowanie

Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 168 partii (w tym 120 partii wyrobów ciastkarskich i 48 partii wyrobów cukierniczych). Zakwestionowano ogółem 21 partii (12,5% wszystkich skontrolowanych partii), w tym 9 partii wyrobów ciastkarskich (7,5% skontrolowanych w tym zakresie partii wyrobów ciastkarskich) i 12 partii wyrobów cukierniczych (25,0% skontrolowanych w tym zakresie partii wyrobów cukierniczych). Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in.:
  • Stosowania nieprawidłowej nazwy wyrobów gotowych (np. brak wskazania w nazwie rogalików informacji o obecności nadzienia czy podanie nazwy „ciastka z nadzieniem budyniowym” dla wyrobu, w którym budyń nie był składnikiem nadzienia) oraz ich składników (np. „ciasto półfrancuskie” zamiast „ciasto kruche”, „śmietanka” dla surowca zawierającego tłuszcz roślinny).
  • Braku wyszczególnienia w wykazie składników wszystkich użytych surowców lub wskazania składników, których nie wykorzystano w procesie produkcyjnym.
  • Braku lub podania niewłaściwej informacji dotyczącej procentowej zawartości składnika.
  • Braku podania pochodzenia składnika podstawowego w przypadku batonika kokosowego oznakowanego informacją „wyprodukowano w Polsce …” zawierającego wiórki kokosowe pochodzące z Indonezji.
  • Podania niezgodnie z przepisami informacji o wartości odżywczej, ilości nominalnej i danych identyfikacyjnych producenta.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!