Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Mrożone truskawki wyraźnie droższe niż rok temu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Mrożone truskawki z Polski (II kl. IQF niekalibrowane) w połowie października br. kosztowały...

Mrożone truskawki z Polski (II kl. IQF niekalibrowane) w połowie października br. kosztowały 1,50 euro/kg i były o 40 proc. droższe niż w porównywalnym okresie przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rynek mrożonych truskawek

Według Foodnews, ceny mrożonych polskich truskawek notują wzrosty - w pierwszych dwóch tygodniach października zwiększyły się o 3,2 proc. Na wyższy, w relacji do roku poprzedniego, poziom cen mrożonych truskawek wpływa przede wszystkim ich niższa podaż w naszym kraju. Polska jest głównym dostawcą mrożonych truskawek do Unii Europejskiej i drugim, po Meksyku, ich eksporterem w skali globalnej.

 

Warto dodać, że Polska od 2012 r. silnie zwiększała dostawy mrożonych truskawek na rynek Unii Europejskiej, co związane było z ograniczeniem dostaw truskawek chińskich do UE. W sezonie 2015/2016 eksport mrożonych truskawek z Polski do UE-27 osiągnął wolumen 110 tys. t, co było wielkością rekordową. W sezonie 2016/2017, ze względu na niższą produkcję, wywóz może być niższy, choć popyt na mrożone truskawki z naszego kraju może utrzymywać się na wysokim poziomie, wspierając wzrosty cen.
 

Na mniejszą produkcję truskawek mrożonych w 2016 r. w Polsce przełożyły się niższe w skali roku zbiory tych owoców. Zdaniem GUS, w bieżącym roku wyniosły one 196 tys. t, co oznacza spadek o 5 proc. w stosunku do 2015 r. Mniejsze zbiory wpłynęły również na silny wzrost kosztów surowca do przetwórstwa w sezonie bieżącym. Ceny truskawek do mrożenia średnio w kraju w czerwcu br., biorąc pod uwagę notowania IERiGŻ-PIB, ukształtowały się na poziomie 3,49 zł/kg, tj. o 28 proc. wyższym niż przed rokiem.
 

Zdaniem analityka BGŻ BNP Paribas, na kształtowanie się cen truskawek mrożonych na rynku europejskim, oprócz uwarunkowań podażowych w Polsce, ma również istotny wpływ niższa podaż z innych krajów. Serwis Foodnews informuje, że zapasy truskawek mrożonych w Maroku oraz Hiszpanii są obecnie niskie. Co więcej, import mrożonych truskawek z Egiptu, ze względu na stwierdzenie przypadków zarażenia wirusem zapalenia wątroby typu A (ang. Hepatitis A) w Stanach Zjednoczonych, które były związane z truskawkami pochodzącymi z tego kraju, w ostatnich tygodniach znacząco się obniżył.
 

Niski, mimo wzrostu w pierwszej połowie roku, pozostaje również import truskawek mrożonych z Chin. Z danych Eurostat wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach br. do Unii Europejskiej z tego kraju trafiło 9,9 tys. t mrożonych truskawek, tj. o 97 proc. więcej niż przed rokiem, niemniej o odpowiednio 29 i 61 proc. mniej niż dwa i trzy sezony wcześniej. Przy niskich dostawach mrożonych truskawek z wyżej opisanych krajów, stanowi to także czynnik wspierający wzrosty cen tych produktów na rynku UE. Co więcej, z informacji Foodnews wynika, że ceny truskawek chińskich są na zbliżonym poziomie do tych oferowanych z Polski.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl