| Autor: redakcja1

Wysokie ceny mrożonych malin na rynku światowym

Sezon 2015/2016 na globalnym rynku mrożonych malin upływa pod znakiem niższej podaży i wysokich cen tych produktów – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Wysokie ceny mrożonych malin na rynku światowym

Ceny mrożoych malin

Światowa produkcja malin w tym sezonie jest prognozowana na poziomie znacznie mniejszym niż w sezonie poprzednim. Jak wynika z danych International Raspberry Organization, wyniesie ona niecałe 377 tys. t, co oznacza zniżkę o 8 proc. - 31 tys. t w odniesieniu do sezonu poprzedniego i 1 proc. - 2 tys. t w stosunku do średniej z ostatnich 3 lat.

Główny wpływ na spadek globalnych zbiorów malin miało obniżenie się zbiorów w Polsce, będącej światowym liderem w produkcji z udziałem 20-30 proc. w rynku. Jak wynika z szacunków International Raspberry Organization, produkcja w Polsce w sezonie 2015/2016 wyniosła 60 tys. t i niższa była o 40 proc. - 40 tys. t niż w 2014 r. i jednocześnie o 38 proc. - 37 tys. t od średniej trzyletniej.

Powstałą na rynku lukę próbowała zapełnić Serbia. Mimo to, nie udało się uniknąć sporych wzrostów cen mrożonych owoców na europejskim rynku. W związku z tym część importerów postanowiła wstrzymać się z zakupami, w oczekiwaniu na maliny z Chile.

Natomiast relatywnie niskie temperatury w Chile pod koniec zeszłego roku spowodowały jednak opóźnienie wegetacji wielu gatunków owoców, w tym malin. Mimo że obecnie za wcześnie jest na przewidywania zbiorów, uczestnicy rynku obawiają się, że produkcja chilijskich malin w tym sezonie może być podobna do sezonu zeszłego, gdy zebrano jedynie 38 tys. t w odniesieniu do 45 tys. t w sezonie 2013/14 i 50 tys. t w sezonie wcześniejszym.

Według Foodnews, ceny oferowane chilijskim producentom malin w połowie stycznia br. były o 10 proc. większe niż jeszcze miesiąc wcześniej. Jednakże niewykluczone są kolejne wzrosty cen, jeśli podaż malin w dalszej części sezonu okaże się niższa od prognoz, co z pewnością przełoży się na ceny eksportowe malin mrożonych.

Jak wskazuje Bank BGŻ BNP Paribas,Chile należy do czołowych producentów malin na półkuli południowej. W ostatnich trzech sezonach, z uwagi na mniejszą podaż malin wobec potrzeb na globalnym rynku, wartość chilijskiego wywozu mrożonych malin systematycznie rosła.Tagi:
źródło: