WKS: Ulgi podatkowe dla producentów kakao

Władze Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS), które jest największym na świecie producentem kakao, zamierzają wprowadzić ulgi podatkowe dla tych producentów, którzy przetwarzają ziarno na miejscu, w kraju.

WKS: Ulgi podatkowe dla producentów kakao

Jak informuje FAMMU/FAPA, polityczna decyzja miała już zapaść, natomiast ulgi będą przyznawane w zależności od możliwości przemiału i mają wynosić od 40 do 70 franków za kilogram ziarna. Władze WKS mają obecnie rozmawiać ze Światowym Bankiem i Międzynarodowym Funduszem Walutowym nad możliwością wprowadzenia takich ulg. Z kolei Iworyjska rada ds. kakao i kawy (CCC) ma zaś alokować w środkowym okresie kampanii (kwiecień-wrzesień) 60% zbiorów do lokalnych przetwórców ziarna z aktualnych 50%.

 

Władze chcą, żeby w 2020 roku połowa zbieranego ziarna w WKS była przetwarzana na miejscu kiedy obecnie jest to około 1/3. Szacuje się, że do osiągnięcia tego celu potrzeba zwiększyć możliwości produkcyjne od 30-35% do 50%. Przybliżony koszt inwestycji to około 500 miliardów CFA.

 

Wybrzeże Kości Słoniowe w sezonie 2012/13 zniosło ulgi podatkowe dla przetwórców ziarna. Stary system obowiązywał przez dwie dekady i od tamtej pory trwają negocjacje nad nowym systemem. W kraju działa 12 lokalnych przetwórców kakao, których możliwości produkcyjne wynoszą około 720 tys. ton rocznie. Większa część zakładów działa jednak na 60-80% swoich możliwości. Dominującymi przetwórcami ziarna w kraju są międzynarodowe koncerny jak szwajcarski Barry Callebaut, singapurski Olam Internacional, amerykański Cargill czy francuski Cemoi. Tagi:
źródło: