| Autor: redakcja1

Dodatkowy kontyngent na import oliwy z oliwek z Tunezji

Parlament Europejski poparł propozycję KE z 17 września 2015 r., która zakłada dodatkowy bezcłowy wolumen na przywóz oliwy z oliwek na poziomie 35 tys. ton ponad dotychczasowe 56,7 tys. ton - podaje FAMMU/FAPA.

Dodatkowy kontyngent na import oliwy z oliwek z Tunezji

Import oliwy z oliwek

W związku z tym na następne 2 lata bezcłowy kontyngent byłby w sumie na poziomie 91,7 tys. Ton, gdyż 26 stycznia br. Komitet ds. Handlu PE też zaakceptował dodatkowy kontyngent. Plan poparło 500 posłów, 107 było przeciw, a 42 wstrzymał się od głosu. Posunięcie ma wzmocnić tunezyjską gospodarkę. Posłowie wprowadzili poprawkę, która zakłada po 1 roku ocenę skutków dodatkowego bezcłowego przywozu na rodzimych producentów oraz możliwość poprawek uregulowań.
 
Oliwa jest głównym produktem spożywczym dostarczanym do UE. Producenci z organizacji Copa Cogeca szacują, że posunięcie wpłynie negatywnie na rynek oliwy, a szczególnie na Włochy, gdzie trafia większość Tunezyjskiego eksportu oliwy. UE uważa, że dodatkowy kontyngent nie wpłynie na wielkość zakupu oliwy z Tunezji. W poprzednim sezonie UE zaimportowała 142 tys. oliwy z Tunezji.Tagi:
źródło: