| Autor: redakcja1

PE popiera uznanie pyłku GMO za naturalny składnik miodu

W dniu 15 stycznia 2014 podczas plenarnego posiedzenia, Parlament Europejski wbrew głosom z Komitetu ds. Środowiska poparł wniosek Komisji Europejskiej, który dotyczył uznania pyłku jako naturalnego składnika miodu – informuje FAMMU/FAPA.

PE popiera uznanie pyłku GMO za naturalny składnik miodu
Jeszcze we wrześniu 2012 r. KE przyjęła wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia Rady WE/110/2001 z dnia 20 grudnia 2001 r. odnoszącego się do miodu. W 2009 roku niemiecki pszczelarz po wykryciu w miodzie pyłku z kukurydzy GMO MON810 pochodzącego z poletek doświadczalnych firmy Monsanto wystąpił przeciw władzom Bawarii.
 
Dlatego też za cel zmian obrano bardziej precyzyjne określenie rzeczywistej natury pyłku w miodzie. We wniosku Komisja zdefiniowała pyłek jako naturalny komponent miodu, zgodnie z międzynarodowymi normami WTO.
 
Natomiast w wymienionym rozporządzeniu pyłek był zdefiniowany jako składnik miodu. Zmiana prawodawstwa i uznanie pyłku jako naturalnego komponentu miodu spowoduje, że nie będą miały zastosowania przepisy UE wymagające kosztownej procedury zamieszczenia wykazu składników na etykiecie.
 
W związku z tym, producenci nie będą musieli oznaczać miodu zawierającego pyłek pochodzący z roślin zmodyfikowanych genetycznie, ponieważ nie przekracza on progu 0,9% zawartości produktu wymaganego do oznakowania składnika GMO. Zawartość pyłku w miodzie wynosi około 0,5%. Niemniej jednak, reprezentant parlamentarnej grupy „Zielonych” jest przeciwko tym rozwiązaniom, ponieważ powodują brak jasnej informacji o produkcie – zaznacza FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts No 03-14.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!