Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Perspektywy do wzrostu importu koncentratu jabłkowego z Ukrainy do UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Konkurencja cenowa na rynku zagęszczonego soku jabłkowego w krajach Unii Europejskiej może...

Konkurencja cenowa na rynku zagęszczonego soku jabłkowego w krajach Unii Europejskiej może się zwiększyć w 2014 roku – informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Tym bardziej, że na początku kwietnia br. Parlament Europejski, w przyjętym stanowisku dotyczącym zmniejszenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy stwierdził, że kraj ten do dnia 1 listopada 2014 roku będzie mógł wyeksportować na unijne rynki 10 tys. ton soku jabłkowego i winogronowego, w tym także soku zagęszczonego o kodzie CN 200979 po zerowej stawce celnej.
 
Do tego jeszcze, wolumen wysyłkowy w następnych latach może wzrosnąć. Zwiększenie podaży koncentratu jabłkowego po mniejszych cenach może wywołać presję na obniżkę cen w krajach UE-28, w tym również w Polsce.
 
Niemniej jednak, zagęszczony sok jabłkowy z Ukrainy, nawet przy aktualnych cłach, był cenowo konkurencyjny dla koncentratu produkowanego Unii, w tym i w Polsce, a jego podaż na rynku Unii w ostatnich latach, dynamicznie wzrosła.
 
Jak wynika z danych Eurostatu, w 2013 roku na rynek Unii Europejskiej z Ukrainy trafiło niemal 70 tys. ton koncentratu jabłkowego (CN 200979), a więc to o 74% więcej niż w 2012 roku. Ukraina stała tym samym największym zewnętrznym dostawcą tego produktu na teren Wspólnoty, zarazem wyprzedzając Chiny.
 
Średnia wartość kilograma zagęszczonego soku jabłkowego sprowadzonego z Ukrainy (Brix >67) wyniosła w 2013 roku 1,07 euro/kg w odniesieniu do 1,27 euro/kg w imporcie z Polski.
 
Nowe przepisy dają Ukrainie możliwość dalszego wzrostu sprzedaży soku na rynek Unii. Dzięki nowym uwarunkowaniom i posiadanej przewadze cenowej producenci ukraińscy mogą zwiększyć rynek zbytu o co najmniej 15%. W związku z tym, w dużym stopniu może zostać ograniczone ryzyko wynikające z ewentualnego zamknięcia się rynku rosyjskiego.
 
W 2012 roku, co wynika z danych CN Comtrade, eksport koncentratu z Ukrainy do Federacji Rosyjskiej wyniósł niemal 37 tys. ton, co stanowiło około 47% całkowitego wolumenu wysyłki tego surowca z kraju. Zmiana regulacji może mieć z kolei mniej pozytywne oddziaływanie na rynek koncentratu w Unii Europejskiej, w tym także na kondycję producentów.
 
W przypadku sporego wzrostu dostępności stosunkowo taniego surowca, prawdopodobieństwo odbicia się obecnie już i tak niskich cen koncentratu jabłkowego w Unii zmniejszy się przynajmniej do rozpoczęcia zbiorów jabłek w Europie.
 
Jak wynika z notowań cenowych Foodnews, zagęszczony sok jabłkowy z Polski (Brix 70) w pierwszej połowie kwietnia 2014 roku na rynku europejskim (Rotterdam) kosztował 1,00 euro/kg, czyli o 8% mniej niż rok wcześniej, a także był o 41% niższy niż przed dwoma laty. W odniesieniu do pierwszego tygodnia stycznia 2014 r. średnia cena koncentratu zmalała o 23%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl