Perspektywy zmian międzynarodowego porozumienia ws. oliwy z oliwek

W dniu 13 września 2014 roku ministrowie rolnictwa krajów członkowskich na spotkaniu Rady ds. Rolnictwa w Luksemburgu omawiali kwestię nowej umowy międzynarodowej dotyczącej oliwy z oliwek i oliwy stołowej – podaje FAMMU/FAPA.

Perspektywy zmian międzynarodowego porozumienia ws. oliwy z oliwek

Międzynarodowe porozumienie ws. oliwy z oliwek

Miałaby ona zastąpić aktualną, która przestaje obowiązywać w grudniu tego roku. Wcześniej, dnia 15 września br. Decyzją Rady UE/664/2014 zdecydowano, że Unia Europejska na forum Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek (IOC) przedłuży jeszcze tę umowę do końca 2015 roku.
 
Umowa z 2005 roku była negocjowana poprzez Konferencję ONZ dot. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) i administrowaną przez IOC powinna wygasnąć 31 grudnia 2014 roku, jeśli IOC nie zdecyduje inaczej.
 
Najwięksi producenci oliwy z oliwek w UE jak Hiszpania, Włochy, Francja i Portugalia mocno popierają przedłużenie o rok niniejszej umowy. Członkowie IOC, w tym Unia, którą reprezentuje Komisja Europejska i kolejne 16 krajów musi zdecydować o ewentualnemu zmodernizowaniu umowy.
 
Unijni reprezentanci podczas rozmów w Madrycie zamierzają zmodyfikować IOC w celu poprawy jego działalności dla sektora oliwy z oliwek. Unia jest największym producentem, konsumentem oraz eksporterem oliwy z oliwek na świecie.
 
Unia planuje rozszerzenie IOC i włączenie nie tylko państw eksporterów oliwy, ale także jej importerów, mocniej skupić się na produkcji i standardach komercyjnych. UE zamierza również zmienić system zarządzenia organizacją IOC. Niemniej jednak może się wydawać, że w trakcje negocjacji mogą wystąpić tarcia między Unią Europejską a Turcją. Następne spotkanie Rady ds. Oliwy z Oliwek ma się odbyć 24 listopada br. 


Tagi:
źródło: