Polska głównym dostawcą mrożonych malin na rynek unijny

W bieżącym sezonie Polska stała się głównym dostawcą mrożonych malin na rynek Unii Europejskiej, wyprzedzając tym samym Serbię.

Polska głównym dostawcą mrożonych malin na rynek unijny
Jak wynika z danych Eurostat w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego sezonu (VII-XI 2016 r.) Unia zaimportowała łącznie ponad 133 tys. t mrożonych malin, z czego z Polski pochodziło blisko 39 tys. t, co oznacza, że niemalże co trzecia importowana w Unii mrożona malina miała polski rodowód.
 
Wolumen eksportu mrożonych malin z Polski w omawianym okresie zwiększył się o 7% z 37 do 39 tys. t. Natomiast w ujęciu wartościowym eksport ten zwiększył się w mniejszym stopniu (o 5%) i wyniósł 67,5 mln EUR, wobec 64,2 mln EUR w poprzednim sezonie.
 
Zajęcie pozycji lidera przez nasz kraj w dostawach mrożonek malinowych na rynek UE wynika głównie ze znacznego zmniejszenia dostaw z Serbii, o 14,2 tys. t, czyli o 27% do poziomu 38,2 tys. t. Według Magdaleny Kowalewskiej, eksperta rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, mniejsza podaż mrożonych malin ze strony Serbii wynika między innymi z mniejszych zapasów i mniejszej produkcji malin w tym kraju w 2016 r.


Tagi:
źródło: