| Autor: redakcja1

Ceny masła w dół o prawie 5 proc.

W dniu 19 lipca 2015 roku przeciętna ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 2,97 EUR/kg i była o 4,9% mniejsza niż przed miesiącem – podaje FAMMU/FAPA.

Ceny masła w dół o prawie 5 proc.

Ceny masła w UE

Produkcja masła u czołowych producentów i eksporterów jest jedynie minimalnie większa niż przed rokiem, a popyt globalny, choć bardzo wolno, rośnie. Zwyżkom notowań nie sprzyja nałożone przez Rosję przed rokiem embargo. W lipcu unijne ceny masła w dalszym ciągu znajdowały się znacznie poniżej poziomu z tego samego czasu 2014 roku, tj. o 16,9%.

 

W omawianym okresie nieco mniejsze niż średnio w UE były ceny masła w Polsce, która jest trzecim krajem w UE pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W dniu 19 lipca 2015 roku jego ceny zwiększyły się do poziomu 2,87 EUR/kg, a więc były o niespełna 3,25% wyższe niż przed miesiącem w ujęciu PLN - 2,7% do 11,86 PLN/kg.

 

Stawki te były o 17,3% wyższe od ceny interwencyjnej i o 3,4,% niższe od przeciętnej ważonej dla całej UE. Tłuszcz mleczny z Polski jest więc konkurencyjny we Wspólnocie, a to państwa UE są największymi partnerami w wymianie handlowej masłem. Na rynku czołowego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu pod koniec lipca utrzymywały się na poziomie nieco większym niż w Polsce. Na rynku głównego unijnego producenta ceny masła w dniu 19 lipca 2015 r. osiągnęły granicę 2,92 EUR/kg, a więc o 2,67% niższą niż przed miesiącem. W odniesieniu do innego potentata – Holandii odnotowano bardziej dynamiczny wzrost. Tu dnia 19 lipca 2015 r. ceny wynosiły 2,8 EUR/kg i były na pułapie o 6,04% mniejszym niż przed miesiącem.

 

W stosunku do Niemiec, ceny masła na koniec lipca były niższe o 17,8% niż przed rokiem, w Holandii o 19,8%. Pomimo spadków, jakie notowane były w tym miesiącu, w przypadku cen masła w USA, aktualnie średnia cena tony masła z Unii jest mniejsza niż u jednego z największych konkurentów Wspólnoty o 21,2%. Na nieco niższym niż w UE poziomie utrzymują się z kolei ceny masła przywożonego z państw Oceanii, tj. Nowej Zelandii i Australii, w przeliczeniu 2,66 EUR/kg.

 

Jak wynika z danych KE, pomimo notowanych w drugim kwartale 2015 roku malejących cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE po pięciu miesiącach 2015 roku była o 0,5% większa od tego z analogicznego okresu 2014 roku. Inaczej wygląda sytuacja w stosunku do wywozu masła poza UE. Tu po pięciu miesiącach 2015 roku notowano 9% wzrost. Warto dodać, że jeszcze w okresie pierwszych dwóch miesięcy 2015 roku zaobserwowano tutaj 2% zniżkę.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!