| Autor: redakcja1

Wyższa produkcja oleju rzepakowego w Polsce (I-VII 2014)

Wysokie krajowe zbiory rzepaku zarówno w roku minionym jak i tym pozwoliły w obrębie pierwszych 7 miesięcy br. na wzrost produkcji oleju w Polsce w skali roku – podaje Bank BGŻ.

Wyższa produkcja oleju rzepakowego w Polsce (I-VII 2014)

Produkcja oleju rzepakowego

W omawianym czasie średnie i duże firmy, a więc te zatrudniające co najmniej 50 pracowników wyprodukowały 609 tys. t surowego oleju rzepakowego (dane GUS), a zatem więcej o 162 tys. t - 36% w ujęciu rocznym. Rafinacji poddano 382 tys. t oleju, a zatem to 11% zwyżka (za IERiGŻ, Rynek rolny, październik 2014).

Eksport oleju rzepakowego

Spora część oleju została sprzedana za granice. Jak wynika ze wstępnych danych handlowych, opublikowanych przez MRiRW, w okresie styczeń-lipiec br., jego eksport wyniósł 261 tys. t i był większy o blisko 83,5 tys. t - 47% w odniesieniu do analogicznego czasu rok wcześniej. Najwięcej oleju trafiło do Czech - 40% wyeksportowanego oleju rzepakowego ogółem, Słowacji - 26% oraz do Niemiec - 25%.

Import oleju rzepakowego

W omawianym okresie odnotowano także wzrost importu. Zakup oleju rzepakowego wyniósł prawie 72 tys. t i był wyższy o 24,5 tys. t - 52%. Najwięcej oleju do Polski przywieziono z Czech - 42% zaimportowanego oleju rzepakowego ogółem. Pośród dostawców na drugim miejscu znalazł się, Cypr z 30%, a na dalszych pozycjach Niemcy z 13% oraz Wielka Brytania z 9%.


Tagi:
źródło: