| Autor: redakcja1

Produkcja soków i innych przetworów owocowo-warzywnych (kwiecień 2015)

W firmach średnich i dużych produkcja pitnych soków owocowych i owocowo-warzywnych w kwietniu 2015 r. w stosunku do kwietnia 2014 r. była niższa o 12% - podaje Irena Strojewska w Rynku Rolnym IERiGŻ-PIB.

Produkcja soków i innych przetworów owocowo-warzywnych (kwiecień 2015)

Produkcja soków pitnych produkowanych z owoców cytrusowych zmniejszyła się o 36%, wytwarzanych z jabłek o 18%, a pozostałych soków pitnych warzywnych i owocowo-warzywnych o 11%. Spadek o 22% produkcji soków zagęszczonych było wynikiem zniżki podaży surowca. Obniżyła się również produkcja kompotów i owoców pasteryzowanych o 18% oraz dżemów o 14%.

 

Jak podaje ekspertka IERiGŻ-PIB, w zakładach przetwórczych wzrosła produkcja owoców mrożonych o 39%. W okresie I-IV 2015 r. produkcja pitnych soków owocowych i owocowo-warzywnych zwiększyła się w odniesieniu do analogicznego okresu 2014 r. o 2% do 182,1 tys. ton. Wyższa o 12% była produkcja soków pitnych wytwarzanych z owoców cytrusowych, niezmienna pozostała w przypadku soków pitnych warzywnych, owocowych i owocowo-warzywnych, a wytwarzanych z jabłek zmalała o 3%.

 

Produkcja soków zagęszczonych wzrosła o 30%, a owoców mrożonych o 25%. Niższa o 9% była produkcja dżemów oraz o 15% kompotów i owoców pasteryzowanych. Przeciętne ceny zbytu pitnych soków jabłkowych w maju 2015 r. były mniejsze niż w maju 2015 r. o 7%, a pitnych soków pomarańczowych zwiększyły się o 9%. Ceny zbytu dżemów produkowanych z czarnych porzeczek zwyżkowały o 6%, a z truskawek nie zmieniły się.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!