Przetwórstwo warzyw – jakość i nowoczesność

Ze względu na sezonowość krajowej produkcji warzyw przemysł przetwórczy i przechowalnictwo odgrywają ważną rolę w zapewnieniu konsumentom nieprzerwanego dostępu do warzyw i ich przetworów.

Przetwórstwo warzyw – jakość i nowoczesność
W Polsce od wieków kiszono, marynowano, solono, suszono i utrwalano cukrem różne gatunki warzyw. Na skalę przemysłową przetwórstwo rozwinęło się w XX wieku, szczególnie w latach 60., kiedy uruchomiono produkcję mrożonek.

Aktualnie jest to najważniejszy kierunek polskiego przetwórstwa warzyw. Mrożonki warzywne mają największy, ponad 50%, udział w strukturze krajowej produkcji przetworów warzywnych. Znaczący jest również udział konserw, marynat oraz keczupów i sosów pomidorowych.

Krajowy przemysł przetwórczy jest dobrze rozwinięty. Spory odsetek firm zajmujących się przetwórstwem warzyw to przedsiębiorstwa małe i mikro-, szczególnie w przetwórstwie kapusty i ogórków oraz w produkcji suszu. W produkcji konserw warzywnych dominują natomiast firmy średnie i duże. Skala produkcji, poziom techniczny i wydajność pracy w krajowym przetwórstwie warzyw nie odbiegają od innych krajów unijnych. Również jakość i różnorodność krajowej oferty eksportowej jest podobna do oferty firm zachodnioeuropejskich. Atutem krajowego przemysłu przetwórczego jest bogata baza surowcowa. W wyniku czego Polska jest czołowym unijnym producentem warzyw mrożonych, kiszonych oraz suszonej marchwi. Po akcesji Polski do Unii Europejskiej produkcja przetworów warzywnych ogółem kształtowała się w granicach 0,9–1,4 mln ton.


Tagi:
źródło: