Rośnie eksport polskich słodyczy

W porównaniu do 2009 roku, eksport słodyczy zwiększył się w 2010 roku o blisko 20 procent, czyli jego wartość wyniosła powyżej 818 mln euro. Również wartość importu wzrosła o tyle samo, bo do 393 mln euro.

Rośnie eksport polskich słodyczy

Poza tym także w zagranicznym handlu odnotowano dodatnie saldo w poprzednim roku, które wyniosło 425 mln euro.


Co więcej, otóż kolejny raz Polska osiągnęła dodatnie saldo w sprzedaży nie tylko pod względem wartości, ale także i ilości.


Jeżeli porównać zeszły rok z 2009 to eksport słodyczy pod względem wartości wzrósł o 20 procent. Z kolei w przypadku wolumenu to zwiększył się on o 12 procent i osiągnął poziom 203,9 tysięcy ton.


Również o 20 procent wzrósł import odnośnie wartości, a co do ilości to zwiększyła się ona o 11 procent, czyli do blisko 125 tysięcy ton.


Takie wyniki pozwoliły na uzyskać wysokie saldo w zagranicznym handlu słodyczami i wyniosło ono 425 mln euro.


Prawie 75 procent eksportu to były produkty, w których skład wchodzi kakao. Sprzedano 154,4 tysiąca ton o łącznej wartości 675 mln euro. Jeśli spojrzeć na import słodyczy, to wyroby zawierające kakao stanowiły 69 procent, czyli 86 tysięcy ton o wartości prawie 289 mln euro.


Niemniej jednak dostawa tychże wyrobów w zeszłym roku, to 6 procent eksportu artykułów rolno-spożywczych pod kątem wartości.


Od lat polskie słodycze dostarczane są przede wszystkim do państw członkowskich Unii Europejskiej. Do tych krajów dostarczono 146 tysięcy ton za 577 mln euro, z których także pochodzi większa część polskiego importu.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!