Rynek koncentratu jabłkowego

Sytuacja na globalnym rynku zagęszczonego soku jabłkowego wygląda nieco inaczej niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu. Jeszcze na początku września przewidywano, że w sezonie 2015/2016 Polsce być może po raz kolejny uda się wysłać większe ilości koncentratu na rynek północnoamerykański. Według Foodnews, w obrębie pierwszych 5 miesięcy sezonu 2015/2016 Chiny wyeksportowały blisko 263 tys. t zagęszczonego soku jabłkowego. Było to o aż o 42 proc. - 78 tys. t więcej niż w tym samym okresie w sezonie poprzednim.

Rynek koncentratu jabłkowego

Rynek koncentratu jabłkowego

Tak spory wzrost wysyłki wynikał przede wszystkim z niskiej bazy ubiegłorocznej, spowodowanej znaczną obniżką produkcji. Z drugiej strony, chiński eksport był dalej mniejsza niż w obrębie pierwszych 5 miesięcy sezonu 2013/2014, gdy przekroczył 266 tys. t. Sprzedaż z Chin do Stanów Zjednoczonych wyniosła w omawianym czasie blisko 137 tys. t, a zatem o 61 tys. t więcej w skali roku. Nadal jednak była niższa niż w pierwszych 5 miesiącach sezonu 2013/2014, gdy wyniosła 155 tys. t.

Ograniczająco na wywóz koncentratu oddziaływała duża ilość zagęszczonego soku jabłkowego dostępnego na rynku amerykańskim, wytworzonego zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i już sprowadzonego.

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, a początku sezonu 2015/2016 Chiny zakładały, że wytworzą 450 tys. t zagęszczonego soku jabłkowego, a zatem o 50 tys. t więcej niż w sezonie minionym. Zapasy początkowe oceniano na 80 tys. t, tak więc podaż koncentratu w Państwie Środka miała wynieść 530 tys. t.

Niemniej jednak nie wiadomo jak ukształtuje się wywóz chińskiego koncentratu w najbliższym czasie. Utrzymanie jego bardzo wysokiego tempa raczej nie będzie możliwe, przy oczekiwanym zużyciu wewnętrznym na poziomie 60 tys. t.

Z drugiej strony pamiętać trzeba, że pierwsze 5 miesięcy sezonu to czas, gdy sprzedaż zagraniczna jest zwykle największa. Jeśli chiński wywóz w lutym i marcu zmalał bardziej niż zazwyczaj o tej porze roku, być może nie będzie konieczności istotnego zwiększenia się produkcji koncentratu w następnych miesiącach. Zdaniem ekspertów Foodnews, nawet jeżeli zapasy początkowe były niedoszacowane, zasoby chińskiego koncentratu na koniec sezonu prawdopodobnie i tak będą uszczuplone.



Tagi:
źródło: