| Autor: redakcja1

Spadek produkcji europejskiego wina, ale jakość utrzymuje się na wysokim poziomie

Zdaniem Copa i Cogeca, w 2016 roku produkcja wina w Unii Europejskiej spadnie w stosunku do roku ubiegłego, przede wszystkim z uwagi na niesprzyjające warunki meteorologiczne, przy czym jakość powinna być przynajmniej zadowalająca.

Spadek produkcji europejskiego wina, ale jakość utrzymuje się na wysokim poziomie
Przemawiając w Brukseli Thierry Coste powiedział - w którąkolwiek stronę nie spojrzymy, to zauważymy, że pewne regiony zostały mocno dotknięte przez warunki atmosferyczne, a inne wcale. Zjawiska pogodowe wahały się od suszy w niektórych krajach, do mrozu i gradu w innych. Dlatego też tegoroczne zbiory nie są wyjątkowo wysokie, spodziewamy się jednak dobrej jakości. Produkcja utrzymuje się mimo wszystko na właściwym poziomie, po świetnych wynikach jakie osiągnęliśmy w 2015 r.

Szacunki wskazują na spadek produkcji w większości państw członkowskich. Włochy nadal są największym producentem, gdzie tegoroczna, wysokiej jakości produkcja wynosi 50,3 mln hl w porównaniu do 51,5 mln hl w roku ubiegłym. Eksport z Włoch również zwiększył się w stosunku do zeszłego roku. We Francji oczekuje się spadku produkcji o ok. 12% do 42 mln hl.
 
Jakość jest wysoka, a eksport większy niż w 2015 r. W Hiszpanii odnotowano nieznacznie gorsze wyniki niż w roku ubiegłym - spadek do 41,5 mln hl w stosunku do 42,21 mln hl w 2015 r., winobranie jednak jeszcze się nie zakończyło w niektórych regionach. Eksport z Hiszpanii również osiągnął rekordowy poziom.
 
W Niemczech winobranie trwa nadal, jednak zgodnie z szacunkami tegoroczny poziom produkcji powinien wynieść 8,55 mln hl w porównaniu do 8,87 mln hl w roku ubiegłym. Oczekuje się spadku produkcji rzędu 20% w Portugalii - ma ona wynieść 5,6 mln hl w stosunku do 7,0 mln hl w 2015 r. Niektóre regiony zostały bardziej dotknięte od innych przez warunki pogodowe.
 
Na Węgrzech producenci ponieśli poważne szkody w wyniku przymrozków, jednak straty nie były tragiczne i produkcja powinna wynieść 2,75 mln hl, czyli nieznacznie więcej niż w 2015 r. Produkcja w Austrii powinna osiągnąć poziom 1,75 mln hl, co stanowi spadek w stosunku do roku ubiegłego wywołany głównie stratami związanymi z przymrozkami.
 
Na zakończenie, w Czechach rocznik powinien być dobrej jakości, poziom produkcji spadnie jednak do 550, 000 hl w porównaniu do 740, 000 hl w 2015 r. Podsumowując, pan Coste powiedział - ogólnie rzecz biorąc, wyniki w 2016 r. są zbliżone do wyników z lat poprzednich, a jakość jest wysoka w całej Unii.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!