Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Eksport serów z UE. Rosja była znaczącym odbiorcą unijnych serów

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Przed wprowadzeniem embarga w sierpniu 2014 r. Rosja była znaczącym odbiorcą serów z UE, w...

Przed wprowadzeniem embarga w sierpniu 2014 r. Rosja była znaczącym odbiorcą serów z UE, w tym z Polski – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport serów z UE

Według analizy danych Eurostat, w miesiącach I-VII 2014 r. do kraju tego trafiło 130,2 tys. t serów i twarogów (CN 0406), a więc prawie 29 proc. całego wywozu poza UE. Na drugim miejscu w tym zestawieniu były Stany Zjednoczone z 14-procentowym udziałem, a na kolejnych dwóch Szwajcaria i Japonia z udziałami odpowiednio 7 i 6 proc. Wprawdzie do Rosji sprzedawano przede wszystkim tańsze gatunki sera, jednak wartość wysyłki w omawianym czasie wyniosła 521 mln EUR, co stanowiło 23 proc. wartości unijnego eksportu. Jak widać Rosja była najważniejszym partnerem UE w międzynarodowym handlu serami.
 
Z uwagi na korzystne położenie geograficzne, tradycyjne więzi gospodarcze, a także odpowiedni asortyment i cenę produkowanych serów, dla polskiej branży mleczarskiej Rosja miała jeszcze większe znaczenie niż średnio dla tego sektora w UE. W pierwszych siedmiu miesiącach 2014 r. sprzedaż serów z Polski do Rosji wyniosła 17,2 tys. t i stanowiła 42 proc. dostaw do krajów pozaunijnych. Inne kraje trzecie miały relatywnie małe znaczenie. Na drugim miejscu w tym zestawieniu była Arabia Saudyjska z 11-procentowym udziałem, a na kolejnych dwóch Irak i Ukraina z udziałami odpowiednio 9 i 7 proc. Niemniej jednak zauważyć, że nawet w omawianym czasie przed wprowadzeniem przez Rosję embarga, jedynie 32 proc. całego polskiego wywozu serów kierowane było do krajów trzecich, a 68 proc. do krajów UE. Oznacza to, że Rosja miała niespełna 14-procentowy udział w całej wysyłce serów z Polski.
 
Poza tym, po wprowadzeniu embarga zaszły istotne zmiany w kierunkach wywozu. W okresie od sierpnia 2014 r. do marca 2015 r. unijna dostawa serów do krajów trzecich wyniosła 429,5 tys. t i była o 18 proc. - 91,5 tys. t mniejsza niż w tym samym czasie rok wcześniej. Przyczyniła się do tego zniżka dostaw do Rosji o 98 proc. - 168 tys. t.
 
Jak widać wywóz ten nie ustał zupełnie, gdyż z listy towarów objętych embargiem wykreślono nieznaczną grupę produktów niezawierających laktozy i na tej podstawie kraje UE w dalszym ciągu wysłały nieznaczne ilości serów. Przekierowanie wcześniejszego eksportu do Rosji w innych kierunkach okazało się trudnym zadaniem. Wprawdzie w omawianym czasie dosyć znacząco zwiększyły się dostawy do Korei Pd., Japonii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, RPA, Algierii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, ale w sumie kraje te zakupiły o 58,3 tys. t sera więcej, co stanowiło jedynie 1/3 utraconej sprzedaży do Rosji. O 72 tys. t wzrósł też handel wewnątrzunijny, w czym największy udział miała zwiększona sprzedaż do Holandii.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl