Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Masło dalej drożeje (sierpień 2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Blisko półroczny zniżkowy trend cen masła w UE, został przerwana w maju 2016 r. Od tego...

Blisko półroczny zniżkowy trend cen masła w UE, został przerwana w maju 2016 r. Od tego momentu na rynku notowane są wzrosty. Kontynuację zwyżkowej tendencji trendu obserwowano również w sierpniu – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny masła
 
W dniu 21 sierpnia 2016 roku średnia ważona cena masła w unii Europejskiej wynosiła 3,32 EUR/kg i była o 11,2% większa niż przed miesiącem. W sierpniu unijne ceny masła znajdowały się już znacznie powyżej poziomu z porównywalnego okresu 2015 roku, w dniu 21 sierpnia 2106 r. różnica ta wynosiła 16,9%.
 
W analizowanym czasie po raz pierwszy od grudnia 2015 r. nieco większe niż w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem we Wspólnocie pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego, tj. za Niemcami, Francją i Irlandią.
 
W tym okresie jego ceny zwiększyły się do poziomu 3,34 EUR/kg, a zatem były o 13,6% wyższe niż przed miesiącem, przy czym w ujęciu PLN odnotowano 11,1% wzrost do 14,3 PLN/kg. Stawki te były większe o 35,6% od ceny interwencyjnej i o 0,6% od przeciętnej ważonej dla całej UE. Tłuszcz mleczny z Polski nie jest już zatem tak konkurencyjny jak jeszcze przed miesiącem.
 
Na rynku czołowego importera masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny jego po trzech tygodniach sierpnia utrzymywały się na poziomie znacznie większym niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła w dniu 21 sierpnia 2016 r. wyniosły 3,56 EUR/kg, a więc były o 7,07% wyższe niż przed miesiącem.
 
W przypadku innego potentata – Holandii, odnotowano bardziej dynamiczny wzrost w obrębie miesiąca. Tu dnia 21 sierpnia 2016 r. cena masła wynosiła 3,67 EUR/kg i była na pułapie o 14% wyższym niż przed miesiącem. W przypadku Niemiec, ceny masła w ósmym miesiącu 2016 r. były o 33% większe niż przed rokiem, a w Holandii o 39%.
 
Zwyżki cen masła w UE nastąpiły znacznie szybciej niż oczekiwano. Są one wynikiem chłodnej, deszczowej wiosny w Europie i coraz mniejszych cen mleka, które zniechęcają do wzrostu produkcji. W wyniku czego ceny masła w UE się zwiększają. Poza tym rosnące ceny masła w UE napędzane są przez nasilający się popyt globalny. Wzrosły zamówienia na unijne masło z Chin, a także z USA.
 
Aktualnie przeciętna cena tony masła z Unii w dalszym ciągu jest na znacznie mniejszym poziomie niż w USA o 21,8%. Ma to związek m.in. z silnym kursem dolara w odniesieniu do euro. Na sporo mniejszym niż średnio w UE poziomie utrzymują się z kolei ceny masła eksportowanego z państw Oceanii, tj. Nowej Zelandii i Australii, w przeliczeniu 2,77 EUR/kg.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Eksport produktów mleczarskich z UE
 • Eksport produktów mleczarskich z UE

  W pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. z Unii Europejskiej wyeksportowano 127,3 tys. t masła, a więc o 26,9 tys. t - 17% mniej niż w porównywalnym okresie przed rokiem.
 • Unijny handel drobiem
 • Unijny handel drobiem

  Jak wynika z danych USDA Unia Europejska jest czwartym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach producentem mięsa drobiowego. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej w 2018 r. unijna...
 • Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych
 • Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych

  Polska produkuje 175 mld sztuk papierosów i 27 tys. ton innych wyrobów tytoniowych, co daje jej drugie miejsce w Europie. Szybki rozwój sektora powoduje, że już w 2018 roku może wyprzedzić...
 • Rosyjskie embargo
 • Rosyjskie embargo

  7 sierpnia 2014 r. rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu do Federacji Rosyjskiej niektórych produktów rolnych pochodzących z UE, w tym owoców i warzyw. W czerwcu 2015 r. władze rosyjskie...
 • Minister rozważa wydłużenie terminów stosowania nawozów
 • Minister rozważa wydłużenie terminów stosowania nawozów

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponował wprowadzenie regulacji umożliwiających późniejsze stosowanie nawozów w terminach innych niż terminy wskazane w załączniku do rozporządzenia.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl