Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Akcyza na alkohol. Węgry naruszyły prawo UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dla wódki wyprodukowanej przez gorzelnię z owoców dostarczonych przez producentów owoców,...

Dla wódki wyprodukowanej przez gorzelnię z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przeznaczonej do osobistego spożycia przez tych ostatnich, Węgry zobowiązane są stosować minimalną stawkę akcyzy przewidzianą w przepisach europejskich. Prawo UE zobowiązuje bowiem państwa wspólnoty do stosowania do alkoholu etylowego akcyzy, której wysokość minimalna dla napojów alkoholowych innych niż wino i piwo wynosi 550 EUR za hektolitr czystego alkoholu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Węgry są jednak uprawnione do stosowania obniżonej stawki akcyzy do alkoholu wyprodukowanego przez gorzelnie z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przeznaczonego do osobistego spożycia przez tych ostatnich. Preferencyjna stawka akcyzy nie może być jednak niższa niż 50% zwykłej krajowej stawki akcyzy od alkoholu. Poza tym jej zastosowanie jest ograniczone do 50 litrów alkoholu na rok i na gospodarstwo domowe producenta owoców.

Uznając, że Węgry nie przestrzegają unijnych przepisów dotyczących podatku akcyzowego od napojów alkoholowych, Komisja wniosła do Trybunału Sprawiedliwości skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Akcyza od wódki wyprodukowanej w gorzelni na rachunek producenta owoców wynosi bowiem w tym kraju 0 HUF do maksymalnie 50 litrów na rok, co oznacza całkowite zwolnienie. Ponadto wódka wyprodukowana przez osobę fizyczną w jej własnej gorzelni jest zwolniona z akcyzy do maksymalnej ilości rocznej wynoszącej 50 litrów, jeżeli jest ona przeznaczona do osobistego spożycia w gospodarstwie domowym.

W wydanym wyroku Trybunał zaznaczył, że dyrektywa w sprawie podatków akcyzowych od napojów alkoholowych określa przypadki, w których napoje te mogą być zwolnione z akcyzy lub poddane obniżonym stawkom akcyzy. Dyrektywa nie zezwala więc państwom członkowskim na wprowadzenie reguł preferencyjnych, których zakres wykraczałby poza to, na co zezwolił ustawodawca europejski.

Trybunał stwierdził następnie, że przepisy węgierskie, które przewidują do ilości 50 litrów rocznie całkowite zwolnienie wódki wyprodukowanej z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przekraczają maksymalną obniżkę w wysokości 50%, na którą zezwala Węgrom dyrektywa. Podobnie przepisy krajowe, które zwalniają z akcyzy wódkę wyprodukowaną przez osoby fizyczne, są sprzeczne z dyrektywą, gdyż nie przewiduje ona takiego wyjątku od zwykłej stawki.

Trybunał orzekł zatem, że Węgry uchybiły zobowiązaniom spoczywającym na nich na mocy przepisów unijnych dotyczących podatków akcyzowych od napojów alkoholowych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nie będzie wyższego zwrotu akcyzy
 • Nie będzie wyższego zwrotu akcyzy

  Na 2018 r. nie jest możliwe zwiększenie stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego do kwoty 1,08 zł na 1 litr oleju napędowego oraz zwiększenie limitu oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych, do...
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl