| Autor: redakcja6

Wprowadzono bezcłowe kontyngenty na import ukraińskiego drobiu i jaj do Unii Europejskiej

Na podstawie rozporządzenia Komisji Europejskiej z dania 16 kwietnia 2014 roku, weszły w życie jednostronne preferencje handlowe polegające na obniżeniu lub zniesieniu ceł na przywóz towarów z Ukrainy na teren Unii Europejskiej – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Wprowadzono bezcłowe kontyngenty na import ukraińskiego drobiu i jaj do Unii Europejskiej
W dokumencie zostały określone kategorie stawek celnych dla towarów wymienionych w Zintegrowanej Taryfie Celnej. Przepisy te obowiązywać będą do 31 października 2014 roku, ze względu na zaplanowane wcześniej wejście w życie Układu o Stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską.
 
Wprowadzenie jednostronnych preferencji celnych dla Ukrainy uzasadniono w nastepujący sposób: W związku z bezprecedensowymi wydarzeniami na Ukrainie, nie jest właściwe oczekiwanie na wejście w życie postanowień układu o stowarzyszeniu dotyczących DCFTA - kompleksowej umowy o wolnym handlu, lecz wyprzedzenie ich wdrożenia poprzez wprowadzenie autonomicznych środków handlowych oraz jednostronne rozpoczęcie obniżania lub znoszenia unijnych ceł na towary  pochodzące z Ukrainy.
 
W związku z tym od 25 kwietnia unijni importerzy mogą ubiegać się o bezcłowy zakup drobiu i jaj z Ukrainy w ramach wprowadzonych kontyngentów, którymi w Polsce zarządza Agencja Rynku Rolnego.
 
Szczegółowe procedury uzyskania pozwoleń zostały określone w Rozporządzeniu wykonawczym Komisji Europejskiej nr 412/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r. oraz w Rozporządzeniu nr 413/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r.
 
W dokumentach tych określono bezcłowy przywóz na teren krajów Wspólnoty następujących produktów:
  • piskląt i żywca drobiowego o masie powyżej 185 g – zerowa stawka celna
  • jaj wylęgowych – zerowa stawka celna
  • mięsa drobiowego i przetworów z mięsa drobiowego – bezcłowy kontyngent taryfowy w wysokości 16 tys. ton dla mięsa drobiowego świeżego, chłodzonego lub zamrożonego i 20 tys. ton dla mrożonych tuszek
  • jaja spożywcze świeże w skorupkach i przetwory z jaj albuminy z jaj – bezcłowy kontyngent taryfowy w wysokości 1500 ton oraz dodatkowy bezcłowy kontyngent taryfowy w wysokości 3000 ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!