Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wyhamowanie dynamiki eksportu artykułów mleczarskich z Polski

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Koniec I połowy 2014 roku przyniósł wyraźne zmiany w handlu zagranicznym artykułami...

Koniec I połowy 2014 roku przyniósł wyraźne zmiany w handlu zagranicznym artykułami mlecznymi - informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW), w maju 2014 roku wartość eksportu artykułów mlecznych z Polski sięgnęła 161,5 mln euro i była o 10% większa niż w minionym roku. Dla porównania, jeszcze w pierwszych czterech miesiącach tego roku dynamika wzrostu sięgała 31% w ujęciu rocznym.
 
Główną przyczyną wyhamowania w eksporcie był spadek sprzedaży na rynek rosyjski. W maju tego roku wartość wysyłki do tego kraju była o prawie 12% mniejsza niż w analogicznym miesiącu 2013 roku i wyniosła 8 mln euro. Niemniej jednak, wartość sprzedaży serów, które dominują w dostawach do Rosji, gdyż stanowią prawie 90% wysyłki, zmalała o ponad 2% do 7 mln euro, a w ujęciu wolumenowym o blisko 8% do 1,9 tys. ton.
 
W omawianym miesiącu sporo niższa niż przed rokiem była również sprzedaż artykułów mlecznych na rynek unijny. Ogółem wartość wysyłki w tym kierunku sięgnęła 103,7 mln euro, co oznacza niemal 9% zniżkę w obrębie roku. W ujęciu wartościowym największe spadki wystąpiły w odniesieniu do mleka w proszku - o 22% do 16,1 mln euro oraz serwatki - o 13% do 7,8 mln euro.
 
Dodatnie dynamiki zmian eksportu łącznie to zatem głównie wynik wzmożonego popytu na mleko w proszku ze strony państw rozwijających się Afryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej, jak i w dalszym ciągu Chin.
 
W maju 2014 roku, całkowita wartość wysyłki mleka w proszku z Polski była ponad 200% większa niż w analogicznym miesiącu 2013 roku i wyniosła 216,2 mln euro. W tym sprzedaż do Algierii była na poziomie 15,4 mln euro w stosunku do jedynie 0,2 mln euro w roku minionym. Ponad 200% większy niż w 2013 roku był również import przez Chiny. Wzrost zakupów odnotowano również w przypadku Indonezji, Wietnamu, Nigerii i Egiptu.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl