| Autor: redakcja12

Wzrost eksportu polskich lodów w roku 2017

Według danych Eurostat w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. wolumen eksportu lodów z Polski, która jest piątym największym producentem lodów we Wspólnocie, zwiększył się o 23% (r/r) do 50,9 tys. t, a jego wartość wyniosła 104 mln EUR (21% więcej niż przed rokiem). Należy zauważyć, że w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. z Polski wyeksportowano więcej lodów niż w całym 2016 r.

Wzrost eksportu polskich lodów w roku 2017
Największym odbiorcą lodów z naszego kraju były Niemcy, gdzie w okresie pierwszych trzech kwartałów trafiło 14,1 tys. t tych produktów, czyli aż o 55% więcej niż analogicznym okresie przed rokiem. W związku z tym udział naszych zachodnich sąsiadów w całkowitym eksporcie lodów wyniósł 28%. Sprzedaż lodów do Czech zwiększyła się o 14% do 6,4 tys. t, a na Węgry wzrosła o 55% do 5,0 tys. t. Należy natomiast zauważyć, że eksport do Wielkiej Brytanii zmniejszył się o 32% do 2,8 tys. t.

Ze względu na sezonowość, wolumen eksportu w pierwszych trzech kwartałach stanowił 91% całkowitej sprzedaży zagranicznej lodów w 2016 r. Należy zatem przypuszczać, że pod względem sprzedaży zagranicznej, cały 2017 r. był dla branży udany.
 
Co ciekawe, w I p. 2017 r. w przypadku gospodarstw domowych, odnotowano spadek konsumpcji lodów. Wg danych GUS (na podstawie IERiGŻ) średnie miesięczne spożycie lodów wyniosło 236 ml w przeliczeniu na jedną osobę i było o 7,7% mniejsze, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Mniejsza konsumpcja lodów w gospodarstwach domowych mogła być związana z gorszymi niż przed rokiem warunkami pogodowymi oraz częstszym spożywaniem lodów w placówkach gastronomicznych.
 
Jak podają eksperci BGŻ BNP Paribas, warto natomiast zauważyć, że wg danych GUS (za IERiGŻ) ceny detaliczne lodów we wrześniu 2017 r. były o 4,5% wyższe niż we wrześniu 2016 r. Średnio w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. ceny te były o 2,4% wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!