Zmiany na rynku cukru

Eurodeputowanym zależy na utrzymaniu do 2020 roku założeń reformy podjętej w 2006r. Według nich, dopiero po tym okresie powinien uprawomocniać się system bezkwotowy w produkcji.

Zmiany na rynku cukru

Założenia przyjęte przez Parlament Europejski nie zgadzają się z planowanym przez naszego ministra rolnictwa zwiększeniem kwot produkcyjnych cukru. Jego zdaniem, wspomaganie wzrostu produkcji jest najlepszym z możliwych sposobów utrzymania niskich cen cukru.


Tłumaczy, że skoro Unii udało się osiągnąć 30 procentową redukcję własnej produkcji cukru w ciągu ubiegłych 10 lat, to musiało to mieć jakiś wpływ na zmniejszenie się podaży. Poza tym, przypuszczenie, iż niedostatek tej substancji można by dopełnić produktem z krajów wytwarzających tańszy cukier trzcinowy okazało się właściwie nie możliwe do wykonania.


Jak informuje minister rolnictwa, w maju złoży wniosek do Komisji Europejskiej o podwyższenie rocznego limitu produkcji cukru o 15 procent w Polsce i o tyle samo w przypadku całej Unii.


Obecnie limit ten pozwala na wyprodukowanie rocznie 1,405 mln ton, z czego więcej niż 39 procent wytwarza Krajowa Spółka Cukrowa.



Tagi: