| Autor: redakcja1

Zwyżki cen masła w UE w czerwcu 2015

W dniu 21 czerwca 2015 roku średnia ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 3,13 EUR/kg i była o 4,3% większa niż przed miesiącem – podaje FAMMU/FAPA.

Zwyżki cen masła w UE w czerwcu 2015

Ceny masła w UE

Produkcja masła u najważniejszych producentów i eksporterów jest jedynie minimalnie wyższa niż przed rokiem, a popyt globalny, choć bardzo wolno, ale rośnie. Dynamicznym wzrostom notowań nie sprzyja nałożone przez Rosję przed rokiem embargo.

 

W czerwcu unijne ceny masła w dalszym ciągu znajdowały się o 11,4%poniżej poziomu z analogicznego okresu 2014 roku. W omawianym okresie nieco mniejsze niż przeciętnie w UE były ceny masła w Polsce, która jest trzecim krajem w UE pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego, 21 czerwca 2015 roku jego ceny zmalały do 2,78 EUR/kg, a więc były o 0,8% mniejsze niż przed miesiącem, przy czym w ujęciu PLN odnotowano 1,3% zwyżkę w skali miesięcznej do 11,55 PLN/kg. Stawki te były o już tylko o 12,8% większe od ceny interwencyjnej i o 11,2% niższe od średniej ważonej dla całej UE, w związku z czym ten tłuszcz z Polski jest konkurencyjny we Wspólnocie, a to państwa UE są głównymi partnerami w wymianie handlowej masłem.

 

Na rynku czołowego importera odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu pod koniec czerwca były nieco większe niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła w dniu 21 czerwca 2015 r. osiągnęły poziom 3 EUR/kg, a więc taki sam, jak przed miesiącem. W odniesieniu do innego potentata – Holandii zaobserwowano wzrost. Tu dnia 21 czerwca 2015 r. ceny utrzymywały się w granicy 2,98 EUR/kg i były na pułapie o 1,36% większym niż przed miesiącem.

 

W odniesieniu do Niemiec ceny masła na koniec czerwca były o 13,7% niższe niż przed rokiem, w Holandii o niemal 14,2%. Pomimo spadków, jakie notowane były w minionym miesiącu, w przypadku cen masła w USA, aktualnie średnia cena tony masła z Unii jest na mniejszym o 15,5% poziomie niż u jednego z największych konkurentów Wspólnoty. Nieco niższe w UE utrzymują się z kolei ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), w przeliczeniu 2,59 EUR/kg.

Produkcja masła na stabilnym poziomie

Jak wynika z danych KE pomimo obserwowanych w pierwszym kwartale 2015 roku spadających cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE po czterech miesiącach 2015 roku była na poziomie o 0,3% większym od tego z analogicznego czasu 2014 roku. Inaczej wygląda sytuacja wobec eksportu masła poza UE. Tu po czterech miesiącach 2015 roku notowano 8% zwyżkę. Jednakże jeszcze w okresie pierwszych dwóch miesięcy 2015 roku obserwowano tutaj 2% spadek.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!