| Autor: redakcja1

Kojący rumianek

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla L.) Nazywany jest także - rumiankiem lekarskim, rumiankiem aptecznym czy kamilką. Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Znana już jako roślina lecznicza w starożytnym Egipcie i Rzymie. Rumianek można spotkać na łąkach, polach, polanach, trawnikach, przydrożach, nieużytkach. Lubi rosnąć na obrzeżach pól, na tradycyjnych porośniętych trawą podwórkach. Na polach można go spotkać niestety coraz rzadziej z uwagi na opryski herbicydami.

Kojący rumianek
Rumianek pospolity można pomylić z rumianem polnym, czy rumianem psim, który jest lekko trujący. Jednak te rośliny nie mają charakterystycznego zapachu rumianku oraz mają nieco inne kwiaty i inny odcień koloru liści – bardziej srebrzysty w przypadku rumianu polnego, ciemniejszy odcień zieleni w przypadku rumianu psiego i pokrój tych roślin też jest inny. Zastosowanie w lecznictwie znajduje koszyczek rumianku (łac. Matricariae flos), który zawiera olejek eteryczny. Głównymi składnikami olejku są: chamazulen i α-bisabolol, a także beta-farnezen, mircen i kadinen. W roślinie znajdziemy również spiroeter, kumaryny, flawonoidy - pochodne apigeniny, luteoliny, kwercetyny i związki śluzowe.
 
Rumianek – na wzdęcia i problemy trawienne
 
Rumianek działa przeciwzapalnie i rozkurczowo. Dlatego herbata rumiankowa jest polecana przy dolegliwościach pokarmowych takich jak: odbijanie czy wzdęcia. Działa ona kojąco oraz łagodząco, przeciwzapalnie, rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ułatwiając prawidłową perystaltykę jelit. Ma także działanie wiatropędne. Herbatkę rumiankową warto pić po obfitym i tłustym posiłku, ponieważ ułatwia jego trawienie. Rumianek sprawdza się także pomocniczo można przy nadkwaśności żołądka i w leczeniu choroby wrzodowej.
 
Działanie przeciwskurczowe
 
Ciepła herbatka rumiankowa pomaga skurczach przewodu pokarmowego, koi bóle menstruacyjne, daje ulgę przy wzdęciach – zwłaszcza w przypadku dzieci. Przy stosowaniu na wzdęcia warto połączyć koszyczek rumianku z koprem włoskim. Napar z rumianku sprawdza się u niemowląt i małych dzieci przy kolkach, bolesnym ząbkowaniu czy trudnościami związanymi z zasypianiem – wykazuje łagodne działanie uspakajające.
 
Działanie uspokajające
 
Rumianek doskonale się sprawdza jako zioło o łagodnym działaniu uspokajającym. Napar z rumianku pomoże w łagodnych stanach stresowych w celu rozluźnienia i odprężenia. Na pewno dobrym sposobem na łatwe zasypianie będzie wypicie herbaty z koszyczków rumianku jest tuż przed snem. Pomoże zasnąć i zniweluje łagodny stan napięcia nerwowego.

Czytaj więcej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!