| Autor: redakcja1

Kojący rumianek

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla L.) Nazywany jest także - rumiankiem lekarskim, rumiankiem aptecznym czy kamilką. Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Znana już jako roślina lecznicza w starożytnym Egipcie i Rzymie. Rumianek można spotkać na łąkach, polach, polanach, trawnikach, przydrożach, nieużytkach. Lubi rosnąć na obrzeżach pól, na tradycyjnych porośniętych trawą podwórkach. Na polach można go spotkać niestety coraz rzadziej z uwagi na opryski herbicydami.

Kojący rumianek
Działanie przeciwzapalne i antyseptyczne
 
Olejek uzyskany z rumianku hamuje wydzielanie histaminy działając przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, a do tego pobudza czynność makrofagów czyli pochłaniania i niszczenia między innymi drobnoustrojów, mikroorganizmów oraz uszkodzonych, nieprawidłowych lub obumierających komórek. Pobudza aktywność leukocytów, których zadaniem jest ochrona organizmu przed patogenami, takimi jak wirusy i bakterie i wykazuje również działanie przeciwgrzybicze. Tę właściwość rumianek zawdzięcza składnikom, które zawiera olejek z rumianku, alfa-bisabolol, apigeniny i chamazulen. Właściwości te są wykorzystywana w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego - jamy ustnej i gardła oraz dróg moczowych, zapaleniu jelit, zapaleniu żołądka. Płukanki z rumianku mogą też pomóc w dolegliwościach związanych z upławami i stanami zapalnymi pochwy i sromu. Zaś okłady z rumianku pomagają w gojeniu się ran, wykwitach skórnych, oparzeniach słonecznych, owrzodzeniach skóry, odleżynach, hemoroidach, leczeniu alergicznych i ropnych zapaleniach spojówek. Systematyczna kąpiel w naparze z rumianku pomaga w leczeniu zmian skórnych wywołanych dermatofitami. Olejek z rumianku jest również bardzo dobrym, naturalnym środkiem przeciwbólowym oraz przeciwreumatycznym.
 
Rumianek z uwagi na swoje kojące właściwości znalazł zastosowanie w kosmetyce. Wyciągi z rumianku znaleźć można w wielu kremach, szamponach, balsamach, tonikach, itd. W domu dobrze się sprawdza płukanka do włosów – poprawia ich kondycję, łagodzi podrażnienia skóry głowy, przeciwdziała łupieżowi i rozjaśnia je pogłębiając efekt działania słońca na włosy.
 
Mimo to, że rumianek pospolity zawiera chamazulen – składnik o właściwościach przeciwalergicznych, to jego kwiat może spowodować uczulenie u osób szczególnie wrażliwych.
 


Tagi:
źródło: