Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Napięty bilans rzepaku do czerwca 2014 roku

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według ekspertów Banku BGŻ, w okresie od lutego do czerwca 2014 roku eksport rzepaku z Kanady,...

Według ekspertów Banku BGŻ, w okresie od lutego do czerwca 2014 roku eksport rzepaku z Kanady, będącej drugim po Unii Europejskiej największym światowym producentem tej rośliny oleistej, będzie niższy od oczekiwań rynku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przyczyną obniżenia szacunków eksportu rzepaku są trudności w transporcie kanadyjskiej canoli do portów. Zdaniem specjalistów, szanse na szybkie rozwiązanie problemów logistycznych ograniczających eksport canoli są niewielkie.
 
Prognozy obniżenia dostaw kanadyjskiej rośliny na rynek światowy mogą przyczynić się zwiększenia zainteresowania rzepaku z Australii. Wskazują na to obserwowane już od listopada ubiegłego roku wzrosty wywozu tego surowca z kontynentu australijskiego. Szacunki wskazują, iż w sezonie 2013/2014 wywóz australijskiej canoli może wynieść 2,9 mln ton, przy zbiorach prognozowanych na poziomie 3,75 mln ton. Natomiast w pierwszej połowie bieżącego sezonu, tj. w okresie od listopada 2013 do końca kwietnia 2014 roku, eksport może ukształtować się na poziomie 2,4 mln ton i stanowić ponad 80% wywozu spodziewanego w całym sezonie.
 
Zdaniem analityków Banku BGŻ, wzrost eksportu rzepaku z Australii powinien przynajmniej w części zrekompensować obniżkę dostaw tego surowca z Kanady. Oil World przewiduje, że więcej surowca z Australii trafi m.in. do krajów Azji, które w poprzednich latach były dużymi odbiorcami kanadyjskiej canoli. Niemniej, może to skutkować tym, że przywóz australijskiej canoli do Unii Europejskiej będzie mniejszy w stosunku do oczekiwań. Oil World zaznacza, że unijni importerzy i przetwórcy rzepaku we Wspólnocie w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy mogę mieć trudności, aby w pełni zaspokoić popyt na rzepak.
 
Warto przy tym zaznaczyć, iż jeszcze w styczniu bieżącego roku Oil World prognozował, iż w bieżącym sezonie import rzepaku do Unii Europejskiej z krajów trzecich ukształtuje się na poziomie 3,6 mln ton, tj. o blisko 0,2 mln ton więcej wobec poprzedniego sezonu. Szacowano, że państwa członkowskie zaimportują 1,75 mln ton surowca z krajów należących do WNP (głównie z Ukrainy), a także 1,63 mln ton z Australii i 80 tys. ton z Kanady.
 
Niemniej jednak, spowolnienie eksportu kanadyjskiej canoli spowodowane problemami logistycznymi i przejściowym spadkiem podaży rzepaku/canoli na rynku światowym, ale także wzrost popytu na olej rzepakowy na unijnym rynku oraz zwyżka cen soi za oceanem wpłynęły na wzrost cen rzepaku na giełdzie MATIF.
 
W najbliższym kontrakcie na maj 2014 z dnia 7 lutego, cena rzepaku wyniosła 376,25 euro/tonę i była o 3,3% wyższa niż przed tygodniem, a cena rzepaku w kontrakcie sierpniowym osiągnęła poziom 356,75 euro/tonę i była o 2% w stosunku do ceny sprzed tygodnia.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie

  Stan ozimin na wiosnę w dużym stopniu zależy od warunków pogody w czasie wegetacji jesiennej. Były one w tym sezonie wegetacyjnym 2016/2017 stosunkowo korzystne w sierpniu w czasie siewów rzepaku,...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl