| Autor: redakcja1

Przebieg warunków agrometeorologicznych w uprawie rzepaku i rzepiku

W drugiej dekadzie sierpnia 2016 r. rozpoczęto siewy rzepaku ozimego, a zakończono na początku września. Przebieg warunków pogodowych w okresie jesieni sprzyjał kiełkowaniu ziarna i wschodom roślin rzepaku.

Przebieg warunków agrometeorologicznych w uprawie rzepaku i rzepiku
Rośliny weszły w stan zimowego spoczynku dobrze wyrośnięte i rozkrzewione. Zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku. Rzepak ozimy przezimował lepiej niż w roku poprzednim. Łącznie na obszarze całego kraju do zaorania zakwalifikowano jedynie ok. 1% (w 2016 r. – ok. 16%) powierzchni zasianej jesienią, a stan plantacji rzepaku ozimego, który pozostawiono pod tegoroczne zbiory, oceniano znacznie lepiej niż przed rokiem.
 
Wegetacja rzepaku wiosną, pomimo kwietniowych chłodów, przebiegała na ogół bez zakłóceń i w korzystnych na ogół warunkach pogodowych. Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększy się w porównaniu do roku ubiegłego i wyniesie około 0,9 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na 2,7 mln t, tj. o około 23% więcej od ubiegłorocznych.


Tagi:
źródło: