| Autor: redakcja1

Ceny owoców w Polsce w grudniu 2013 r.

W grudniu 2013 r. przeciętne ceny jabłek na rynkach hurtowych były o 8% większe niż w rok wcześniej - poinformowali Bożena Nosecka i Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny owoców w Polsce w grudniu 2013 r.
Ceny jabłek oferowane przez firmy eksportujące zwiększyły się o 7%, a płacone w spółdzielniach ogrodniczych o 38%. Wyższe były również ceny skupu jabłek oferowane przez zakłady przetwórcze - o 11%. Natomiast ceny gruszek na rynku hurtowym były mniejsze o 12%, płacone przez spółdzielnie ogrodnicze - o 15%, a w firmach eksportujących - o 37%.
 
Z danych zebranych przez Nosecką i Strojewską wynika, że na rynkach hurtowych mniej płacono też za winogrona - o 25% i cytryny - o 5%, a więcej za banany o 3% i pomarańcze - o 16%. Niezmienne za to zostały ceny mandarynek. W grudniu minionego roku w odniesieniu do listopada ceny jabłek na rynkach hurtowych zmalały o 7%, mniej o 11% płaciły także zakłady za jabłka do przerobu.
 
Z kolei ceny jabłek oferowane przez firmy eksportowe zwiększyły się o 6%, a w spółdzielniach ogrodniczych o 23%. Na rynkach hurtowych więcej płacono za banany - o 4%, pomarańcze - o 10% i winogrona - o 26%. Tańsze w tym czasie były mandarynki - o 17%, cytryny - o 6% i gruszki - o 3%.
 
W Rynku Rolnym podano także, że w listopadzie 2013 r. przeciętne ceny detaliczne owoców i ich przetworów w ujęciu rocznym zwiększyły się o 0,8%, przy wzroście cen żywności i napojów bezalkoholowych o 2,1%. Ceny owoców strefy umiarkowanej były większe o 4,4%, a przetworów owocowych z wykluczeniem owoców suszonych - o 1,4%.
 
Spośród owoców strefy umiarkowanej wzrosły ceny jabłek - o 16,4%, orzechów - o 8,7%, śliwek - o 1,0%, pozostałych owoców pestkowych - o 0,6%, a za to zmalały ceny gruszek - o 6,3% i owoców jagodowych - o 5,8%. Owoce południowe potaniały o 3,5%, w tym cytrusy - o 4,2%, a banany o 5,3%. Pozostałe owoce południowe jak kiwi, figi, ananasy, melony, arbuzy czy mango podrożały o 4,6%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!