| Autor: redakcja6

Ceny polskich jabłek eksportowych

W listopadzie bieżącego roku ceny polskich jabłek w skupie kierowane na eksport wykazywały tendencje wzrostowe. Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa wynika, że średnia cena tych owoców w krajowym skupie ukształtowała się na poziomie 3 wyższym w relacji miesięcznej wyniosła 0,73 zł/kg. Początek grudnia przyniósł kolejne podwyżki cenowe - informuje Bank BGŻ.

Ceny polskich jabłek eksportowych

Ceny jabłek

Według notowan Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszych dwóch tygodniach bieżącego miesiąca cena jabłek netto była srednio o 6% wyższa niż w analogicznym okresie przed miesiącem wynosząc 0,75 zł/kg.


W listopadzie br. wciąż tanie pozostawały jabłka skupowane na eksport. Zgodnie z notowaniami Instytutu, średnio ich poziom w analizowanym miesiącu wynosił 0,52 zł/kg, czyli był taki sam jak przed miesiącem i aż o 49% niższy w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Ceny te dotyczą owoców o średnicy/kalibrze ponad 70 mm.

Bardzo niskie ceny jabłek Idared

Zdaniem ekspertów Banku BGŻ, najtańsze spośród odmian skupowanych na rynki zagraniczne pozostawały jabłka odmiany Idared. Za kilogram tych owoców płacono średnio 0,40 zł, czyli aż o 59% mniej niż przed rokiem. Przyczyną tak niskich cen są wysokie zapasy tej odmiany w Polsce, oraz niski popyt na nią na rynkach nierosyjskich. Z powodu embarga, w dalszej części sezonu nie należy oczekiwać istotnych wzrostów cen tej odmiany. Problemy ze zbytem, na co wskazuje TRSK, mogą dotyczyć zwłaszcza jabłek niskiej jakości, które mogą być sprzedawane jako jabłka przemysłowe.

Dużo tańsze jabłka Jonagold i Jonagored, Gali, Golden Deliciousa

Biorąc pod uwagę zmiany cen w skupie na eksport, wysoką dynamiką spadków r/r charakteryzowały się również jabłka odmian Jonagold i Jonagored - odpowiednio 55 i 52%. Najmniejszą dynamikę spadków wykazywały natomiast ceny Gali oraz Golden Deliciousa, których udział w eksporcie na rynki wschodnie historycznie nie jest aż tak znaczący, a które łatwiej znajdują zbyt na „pozostałych“ rynkach. W relacji do listopadaroku poprzedniego były „tylko“ o odpowiednio 37 i 42% tańsze. W przypadku Gali ceny wzrosły nawet w porównaniu do października br. o 11% podczas gdy w przypadku pozostałych odmian pozostawały takie same, lub wykazywały tendencję zniżkową.

Ceny jabłek na rynkach hurtowych

Jak podkreślają specjaliści Banku BGŻ, w odniesieniu do zmian cen na rynkach hurtowych, nie było widac aż tak znacznego zróżnicowania jeśli chodzi o odmiany. Ceny jabłek odmiany Gala w pierwszych dwóch tygodniach bieżącego miesiąca były średnio o 36% niższe w relacji roku poprzedniego (1,04zł/kg), Golden Deliciusa były natomiast o 28% niższe. Odmiany takie jak Jonagold czy też Jonagored potaniały odpowiednio o 29 i 33%.Tagi:
źródło: