| Autor: redakcja1

Europejski rynek malin

Jak wynika z szacunków, serbskie zbiory malin w 2017 r. oscylowały wokół 105 tys. t, powodując spore odbicie podażowe, po tym jak w 2016 r., z uwagi zmniejszenia się obszaru, zbiory zmalały do 95 tys. t.

Europejski rynek malin
W tym sezonie wskazuje się na dalszy wzrost areału i wielkości zbiorów serbskich malin, co znalazło potwierdzenie w obniżkach cen. Aktualne problemy z cenami serbskiej maliny mrożonej są efektem wysokich zapasów oraz specyfiki funkcjonowania tego rynku. Oficjalne statystyki podają, że produkcja malin w Serbii wynosi 50-60 tys. t, podczas gdy eksport wynosi 123,5 tys. t mrożonych malin w 2017 r., a import - 13,5 tys. t mrożonych i 8,7 tys. t. świeżych malin.
 
Polska jest drugim liczącym się producentem malin w Europie. Wprawdzie w 2017 r., zbory zmalały o 20% do 104 tys. t, ale z uwagi na światowy wzrost produkcji, cena w skupie malin do przetwórstwa w zeszłym sezonie zmniejszyła się o 15% do 4,40 zł/kg. W tym roku szacuje się, że produkcja malin w Polsce zwiększyła się w sumie do 110 tys. t, a zatem będzie większa o 5,3%. Tym samym nastąpił dalszy spadek cen skupu malin do przetwórstwa.
 
Jak wskazuje Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas w ostatnich latach dynamicznie rozwija się produkcja malin na Ukrainie. Jak wynika z danych Ukraińskiej Służby Statystycznej w 2017 r. z 5,2 tys. ha plantacji zebrano 341,6 tys. t malin. W tym czasie Ukraina wywiozła 13,3 tys. t mrożonych malin, czyli więcej o 37% głównie do Polski.
 
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!