Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ostatnie lata to czas wyraźnej poprawy jakości jabłek deserowych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych IERiGŻ w 2015 roku produkcja jabłek w Polsce wyniosła 3,17 mln ton, w...

Jak wynika z danych IERiGŻ w 2015 roku produkcja jabłek w Polsce wyniosła 3,17 mln ton, w porównaniu do 3,2 mln ton w poprzednim roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rynek jabłek w Polsce


Od początku rozwoju polskiego sadownictwa jabłonie i jabłka zawsze odgrywały ważną rolę w produkcji rolnej i ogrodniczej. W ostatnich latach, przy produkcji 2,5 - 3 mln ton, udział w produkcji wszystkich owoców wynosił 73%. Od czasu zamiany niskopiennych sadów jabłoniowych na karłowe wielkość produkcji jabłek zwiększyła się z 1,5 mln ton do prawie 3 mln ton. Przy produkcji jabłek powyżej 2,5 mln ton Polska zaczęła zajmować pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie po Chinach i USA.
 
W Polsce obserwowana jest szybka zwyżka potencjału produkcyjnego dla tych owoców - z roku na rok wzrasta udział sadów o dużej intensywności upraw, wykorzystujących wciąż to nowe odmiany jabłek, których plony potrafią przekroczyć nawet 50 ton/ha.
 
Ostatnie lata to czas wyraźnej poprawy jakości jabłek deserowych, co bezpośrednio przekłada się nie tyko na zadowolenie polskich konsumentów, ale też daje ogromny potencjał wysyłki. Dzięki poprawie jakości zwiększają się szanse na wzrost wolumenu eksportu nie tylko do dotychczasowego największego odbiorcy jakim są kraje wschodnie, ale przede wszystkim do państw Unii Europejskiej. Przy wywozie na poziomie 900 tys. ton w zależności od sezonu Polska plasuje się na pierwszych miejscach wśród globalnych dostawców tych owoców.
 
Zdecydowanie można powiedzieć, iż jabłka w Polsce zdominowały zarówno produkcję owoców, ich eksport, przerób, czy nawet spożycie jednocześnie posiadając ogromne znaczenie dla wielu gospodarstw i gospodarki narodowej. W ocenie ekspertów FAMMU/FAPA, jabłko stało się niemal owocem strategicznym w Polsce.
 
Tym bardziej, że produkcja jabłek stanowi 70% łącznych zbiorów wszystkich owoców w Polsce oraz ponad 80% w przypadku zbiorów owoców z drzew. W ciągu ostatnich 15 lat wielkość produkcji jabłek podwoiła się z 1,6 do 3,2 mln ton. W skali globalnej jedynie w Chinach nastąpił, w tak krótkim czasie, szybszy wzrost produkcji jabłek.
 
W Polsce w miarę upływu lat zwiększała się produkcja jabłek. Według Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła przed drugą wojną światową 279 tys. ton, w 1950 roku 113 tys. ton, w latach 1970-1980 średnio 1000 tys. ton, w następnej dekadzie po 1500 tys. ton, a po roku 2000 od 2300 do 2900 tys. ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw
 • Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw

  Ustawa z dnia 22.05.2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych stanowi, że do naliczania i odprowadzania wpłat na fundusze zobowiązane są podmioty dokonujące skupu, przetwórstwa...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl