| Autor: redakcja11

Krajowe zbiory jabłek

Bank BGŻ BNP Paribas podaje, że poprawiły się oczekiwania co do tegorocznych zbiorów jabłek w Polsce.

Krajowe zbiory jabłek

Jak wynika z najnowszych szacunków GUS zbiory te mają wynieść ponad 3,5 mln t i być o 12-15% wyższe niż przed rokiem. Dla przypomnienia pod koniec lipca GUS prognozował, że zwiększą się one o niespełna 11%. Ponadto gdyby wzrost ukształtował się zgodnie z najwyższymi założeniami GUS, czyli o 15% krajowa produkcja jabłek wyniosłaby blisko 3,65 mln t.

 

Taka zwyżka produkcji oznaczałaby, że w stosunku do poprzedniego sezonu ilość jabłek do zagospodarowania zwiększyłaby się o 475 tys. t. Natomiast w kontekście słabego popytu eksportowego i mniejszej ilości jabłek, która może zostać wycofana z rynku w obecnym sezonie, oznacza to silną presję w kierunku spadku cen jabłek na rynku krajowym. Wg notowań MRiRW średnia cena skupu jabłek we wrześniu 2016 r. ukształtowała się na poziomie 0,89 zł/kg i była niższa o 35% w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem i o 10% niż przed dwoma laty. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!