| Autor: redakcja1

Rynek owoców w Niemczech

Niemcy to kraj o populacji 82 mln osób, co stanowi 16% całkowitej unijnej populacji to szósty pod kątem wielkości producent owoców w UE-28, a także największy konsument tych produktów – podaje FAMMU/FAPA.

Rynek owoców w Niemczech

Konsumpcja owoców w Niemczech

Jak wynika z najnowszych danych, w sezonie 2012/2013 niemieccy konsumenci spożyli aż 8,5 mln ton owoców, w tym również owoce mrożone i puszkowane. Niemniej jednak zdecydowaną większość w tej wspomnianej ilości zajęły świeże owoce, mrożonki to tylko 69 tys. ton, a suszone owoce to 110 tys. ton. Poza tak dużą konsumpcją świeżych owoców, Niemcy spożywają zdecydowanie więcej od innych unijnych obywateli soków i nektarów owocowych.

Najchętniej spożywane są jabłka, banany i pomarańcze

W piątce pierwszych najchętniej konsumowanych w tym kraju owoców znajdują się głównie jabłka, banany, pomarańcze, winogrona oraz mandarynki. Z roku na rok wzrasta popularność owoców egzotycznych, wśród których najchętniej kupowane są mango, papaje, awokado oraz owoce liczi. Niestety pomimo tak sporego spożycia owoców od roku 2005 obserwuje się w Niemczech spadek konsumpcji tych produktów ogrodnictwa.

Duży import owoców egzotycznych

W spożyciu wyraźnie zarysowują się zmienne tendencje w preferowanych owocach kupowanych w zależności od pory roku, gdzie w pierwszym kwartale roku, a także listopadzie i grudniu niemal połowę zakupów stanowią owoce cytrusowe, również w tych okresach bardziej popularne są owoce tropikalne. Miesiące od czerwca do września zdominowane są owocami pestkowymi, a wśród nich najwięcej spożywanych jest śliwek. Ze względu na tak duże zapotrzebowanie na rodzimym rynku, Niemcy zmuszeni są do sporego importu owoców, gdyż własne zbiory zaspokajają jedynie 10-15% popytu.

 

W Niemczech przede wszystkim zbierane są jabłka, truskawki, gruszki, wiśnie i czereśnie oraz nieznaczna ilość śliwek. W imporcie dominują z kolei banany pochodzące z Hiszpanii, Holandii czy Włoch. Poza tym największe ilości owoców importowane są z Ekwadoru, Kostaryki oraz Turcji.Tagi:
źródło: