| Autor: redakcja1

Owoce i ich przetwory

Pomimo niższych o 24% zbiorów, Polska była największym w UE producentem porzeczek z ilością 126 tys. ton i drugim w świecie po Rosji.

Owoce i ich przetwory
W produkcji jabłek wynoszącej 3,1 mln ton, Polska zajmowała 2 miejsce w świecie, tj. po Chinach i 1 miejsce w UE z udziałem rzędu 25%. W produkcji truskawek niższej 10% i sięgającej 177 tys. ton – na 5 miejscu w świecie. Polska jest również jednym z czołowych w UE producentem wiśni i czereśni oraz malin.
 
W produkcji przetworzonych produktów rolnych Polska zajmowała w omawianym roku istotne miejsce w świecie zagęszczonego soku jabłkowego - 2 miejsce po Chinach, mrożonych owoców i zagęszczonych soków z owoców miękkich – 3 miejsce po USA i Chinach oraz 5 miejsce w produkcji mrożonych warzyw. W UE Polska utrzymała się na 3 pozycji w produkcji mrożonych warzyw, tj. po Belgii i Hiszpanii. Mrożonki miały dominującą pozycję w przetworach z udziałem 53%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!