| Autor: redakcja6

Parch zagraża jabłoniom w 11 województwach

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z parchem jabłoni oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się patogenu.

Parch zagraża jabłoniom w 11 województwach

Parch jabłoni

Parch jabłoni poraża wszystkie nadziemne i niezdrewniałe organy jabłoni, przy czym objawy choroby można zauważyć głównie na liściach i owocach. Rozwój grzyba przebiega w dwóch stadiach: konidialnym i workowym. Grzyb zimuje w postaci otoczni na opadłych porażonych liściach jabłoni.

W korzystnych warunkach, tj. przy dużej wilgotności i wysokiej temperaturze zarodniki wyrzucane są z otoczni i zakażają rośliny - infekcje pierwotne. Z kolei w trakcie sezonu wegetacyjnego grzyb rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych - infekcje wtórne.

Aby przeprowadzić właściwą ochronę plantacji należy jest prawidłowe ustalenie tzw. okresów krytycznych, a więc takiego układu temperatury i czasu zwilżania liści, w którym przy obecności zarodników może dojść do zakażenia tkanek rośliny. Liczba okresów krytycznych w sezonie wegetacyjnym może wynieść nawet kilkadziesiąt. Przydatne są do tego celu tzw. sygnalizatory okresów krytycznych.

Dlatego też wytyczną do przeprowadzenia zabiegu ochronnego powinien być moment zagrożenia infekcją przez grzyba. Niemniej jednak kontynuacja użycia fungicydów uzależniona jest od skutecznej ochrony w fazie infekcji pierwotnych, w tym przede wszystkim do fazy kwitnienia jabłoni. Z kolei najwięcej zarodników workowych wysiewa się w fazie różowego pąka oraz kwitnienia.

W sadach, w których po zakończeniu infekcji pierwotnych nie stwierdzono objawów parcha jabłoni, ochronę chemiczną można ograniczyć do zabiegów w czasie wystąpienia długotrwałych opadów. W innych sadach powinna być kontynuowana aż do zbiorów. Aby ograniczyć możliwość zakażeń wiosną należy usuwać opadłe liście. W rejonach o dużym zagrożeniu uprawiać odmiany odporne na parcha.

Ponadto patogen można ograniczyć poprzez likwidowanie porażonych liści czy dobór odmian odpornych na parcha jabłoni.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez ten patogen w tym roku znajdują się w województwie wielkopolskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim, pomorskim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!