Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Parch zagraża jabłoniom w 11 województwach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z parchem...

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z parchem jabłoni oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się patogenu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Parch jabłoni

Parch jabłoni poraża wszystkie nadziemne i niezdrewniałe organy jabłoni, przy czym objawy choroby można zauważyć głównie na liściach i owocach. Rozwój grzyba przebiega w dwóch stadiach: konidialnym i workowym. Grzyb zimuje w postaci otoczni na opadłych porażonych liściach jabłoni.

W korzystnych warunkach, tj. przy dużej wilgotności i wysokiej temperaturze zarodniki wyrzucane są z otoczni i zakażają rośliny - infekcje pierwotne. Z kolei w trakcie sezonu wegetacyjnego grzyb rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych - infekcje wtórne.

Aby przeprowadzić właściwą ochronę plantacji należy jest prawidłowe ustalenie tzw. okresów krytycznych, a więc takiego układu temperatury i czasu zwilżania liści, w którym przy obecności zarodników może dojść do zakażenia tkanek rośliny. Liczba okresów krytycznych w sezonie wegetacyjnym może wynieść nawet kilkadziesiąt. Przydatne są do tego celu tzw. sygnalizatory okresów krytycznych.

Dlatego też wytyczną do przeprowadzenia zabiegu ochronnego powinien być moment zagrożenia infekcją przez grzyba. Niemniej jednak kontynuacja użycia fungicydów uzależniona jest od skutecznej ochrony w fazie infekcji pierwotnych, w tym przede wszystkim do fazy kwitnienia jabłoni. Z kolei najwięcej zarodników workowych wysiewa się w fazie różowego pąka oraz kwitnienia.

W sadach, w których po zakończeniu infekcji pierwotnych nie stwierdzono objawów parcha jabłoni, ochronę chemiczną można ograniczyć do zabiegów w czasie wystąpienia długotrwałych opadów. W innych sadach powinna być kontynuowana aż do zbiorów. Aby ograniczyć możliwość zakażeń wiosną należy usuwać opadłe liście. W rejonach o dużym zagrożeniu uprawiać odmiany odporne na parcha.

Ponadto patogen można ograniczyć poprzez likwidowanie porażonych liści czy dobór odmian odpornych na parcha jabłoni.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez ten patogen w tym roku znajdują się w województwie wielkopolskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim, pomorskim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl