| Autor: redakcja1

Warunki meteorologiczne w uprawie owoców

Po rekordowym owocowaniu w 2018 roku, w tym sezonie prognozuje się sporo mniejsze plonowanie większości gatunków owoców z drzew i krzewów owocowych.

Warunki meteorologiczne w uprawie owoców
Tegoroczne zbiory owoców są aktualnie oceniane na 3,9 mln ton, a więc to o 24% mniej od produkcji roku poprzedniego. Chociaż zima 2018/2019 na ogół była łagodna i w większości nie spowodowała większych strat w uprawach sadowniczych, przy czym znacznym uszkodzeniom w trakcie zimy uległy jedynie plantacje malin letnich, to wiosenne przymrozki występujące w podczas kwitnienia i zawiązywania owoców oraz przedłużająca się susza, mocno ograniczyły plonowanie na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych. Fale przymrozków, jakie wystąpiły w drugiej połowie kwietnia i w pierwszej dekadzie maja, w wielu sadach spowodowały uszkodzenie kwiatów i zawiązków. Natomiast w wyniku braku dostatecznej ilości wilgoci w glebie, tj. lokalnie suszy glebowej oraz bardzo wysokich temperatur w czerwcu, nastąpił wyjątkowo duży opad zawiązków. Nie bez znaczenia jest również fakt przesilenia drzew owocowaniem w poprzednim rekordowym sezonie i wynikająca z tego w ogóle niższa ilość zawiązków.
 
Straty w plonowaniu spowodowane przez wpływ niekorzystnych warunków oraz przesilenia owocowaniem w poprzednim sezonie, zostały nieco zniwelowane wejściem w okres pełnego owocowania wielu, młodych, bardziej plennych plantacji. Rosnący w dalszym ciągu potencjał produkcyjny polskich sadów, szczególnie jabłoniowych, pozwala na ocenę produkcji owoców z drzew na poziomie jedynie 25% mniejszym od zeszłorocznego, chociaż na poszczególnych plantacjach straty w owocowaniu mogą być sporo wyższe. Skala uszkodzeń przymrozkowych oraz strat spowodowanych niedoborem wilgoci w glebie była zależna od rejonu kraju, gatunku, odmiany, klasy gleby, położenia plantacji oraz stosowanych zabiegów. Na aktualnym etapie przewiduje się spory spadek plonowania szczególnie jabłoni, grusz i czereśni, a w mniejszym stopniu śliw, szczególnie odmian późniejszych. Spośród wszystkich gatunków drzew owocowych najmniejszą obniżkę plonowania i produkcji w odniesieniu do roku poprzedniego przewiduje się dla moreli.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!