| Autor: redakcja1

Zapasy jabłek w Polsce (marzec 2015)

Jak wynika danych WAPA, krajowe zapasy jabłek na początku marca ukształtowały się na poziomie 724 tys. t i były „tylko” o 6,5 proc. większe niż rok wcześniej. Dla porównania w tym samym czasie miesiąc wcześniej były aż o 15,8 proc. wyższe w skali roku – podaje Bank BGŻ.

Zapasy jabłek w Polsce (marzec 2015)

Zapasy jabłek w Polsce

W lutym dystrybucja jabłek w kraju wyniosła 292 tys. ton i była o 48 proc. większa w odniesieniu do analogicznego okresu 2013 r. Do obniżki zapasów przyczynić się mogły zarówno większe spożycie jabłek w kraju jak i wysoki eksport do krajów nieunijnych z wykluczeniem Rosji, a także wycofanie części produkcji z rynku. Zmniejszenie się zapasów w omawianym czasie było czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen tych owoców w kraju.
 

Polska była krajem, w którym dynamika spadku zapasów jabłek była największa. Jeśli chodzi o pozostałe kraje Unii Europejskiej, lutowa sprzedaż jabłek była o 2,6 proc. większa niż przed rokiem. Mimo tego, zapasy na dzień 1 marca 2015 roku w krajach poza Polską wyniosły w sumie 2,143 mln. t i były o 10,7 proc. większe w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 r., przy czym na początku lutego br. relacja ta wyniosła +9,1 proc. r/r.
 

W niektórych krajach takich jak Holandia, Wielka Brytania czy też Czechy zapasy jabłek były nawet niższe w stosunku do roku poprzedniego. Nadal największymi zapasami jabłek w Unii, wyższymi niż rok wcześniej o 16,6 proc. do 963 tys. t charakteryzowały się Włochy.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!