| Autor: redakcja1

Zbiory owoców z drzew

Tegoroczne łączne zbiory owoców z drzew ocenia się obecnie na ponad 4,7 mln t, czyli więcej o 5,8% w stosunku do roku poprzedniego.

Zbiory owoców z drzew
Ostateczny wynik będzie jednak zależał od przebiegu warunków atmosferycznych w nadchodzących miesiącach okresu wegetacyjnego. Zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie ocenione na 4,2 mln t, czyli więcej o 5% w odniesieniu do roku poprzedniego. Zauważalny wzrost plonowania, przy notowanym jednocześnie spadku powierzchni sadów, wynika ze zmian zachodzących w strukturze odmianowej nasadzeń i postępującej jednocześnie intensyfikacji upraw.

Z uwagi na dotychczasowy przebieg warunków pogodowych, produkcja gruszek w sadach jest aktualnie szacowana na 82 tys. t, a więc na poziomie wyższym o 19% od ubiegłorocznego. Zbiory śliwek oceniono na prawie 132 tys. t, czyli więcej o 12% niż przed rokiem. Produkcja wiśni w 2022 r. może być większa o 10% i wynieść 183 tys. t, a zbiory czereśni oszacowane zostały na poziomie 78,5 tys. t, czyli większym o 33% niż w 2021 r. Przewiduje się, że całkowite zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich przekroczą poziom z poprzedniego roku o 38% i wyniosą 20 tys. t. Zbiory z pozostałych drzew owocowych, tj. obejmujących m. in: amelanchier, dereń, jarząb, nieszpułkę zwyczajną i pigwę wyniosą 3 tys. ton.


 


Tagi:
źródło: