| Autor: mikolaj

AgroLiga 2014 - finał konkursu

W czwartek, 18 dnia czerwca 2015 r. w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczysta gala AgroLigi 2014. - Panie Prezydencie gości Pan u siebie elitę nie tylko rolnictwa polskiego czy europejskiego, ale nie boje się tego stwierdzenia, światowego – zwracił się do Prezydenta Bronisława Komorowskiego, minister rolnictwa Marek Sawicki, podczas podsumowania konkursu.

AgroLiga 2014 - finał konkursu

AgroLiga 2014

- Z polskiej żywności można być dumnym, z sukcesem konkuruje ona na rynkach światowych z żywnością z innych krajów - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas gali AgroLigi 2014, której celem jest promocja rolników oraz firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Prezydentowi wtórował minister rolnictwa Marek Sawicki. - Mamy najlepszą produkcję żywności na świecie. Nasi producenci dominują w Polsce i Europie oraz są obecni na 70 zagranicznych rynkach. Dzięki ich naturalnej zaradności, mimo ogromnych kłopotów 2014r. związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz rosyjskim embargiem, udało się zachować dodatnią 5% dynamikę wzrostu eksportu. Składam gorące podziękowania wszystkim tegorocznym laureatom oraz wszystkim rolnikom, którzy przyczynili się do tego sukcesu – mówił Marek Sawicki w przemówieniu do laureatów „AgroLigi 2014”.

Warto nadmienić, iż konkurs Agroliga organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym - przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub.

 

W 2014 r. mistrzem krajowym AgroLigi 2014 w kategorii Rolnicy zostali: Barbara i Ryszard Grzesik, którzy prowadzą blisko 20-hekatorową szkółkę roślin ozdobnych Eko-Garten w Lipnicy Górnej w Małopolsce.

 

Mistrzem krajowym w kategorii Firmy została firma Nowalijka Piotr Wychowałek z Piotrkowa Trybunalskiego. To jedno z największych przedsiębiorstw w branży owocowo-warzywnej w Polsce, od niedawna produkuje warzywa w najnowocześniejszej w Europie szklarni z uprawą hydroponiczną wykorzystującą wodę deszczową bez użycia pestycydów.

 

Podczas gali wyróżniono także 15 rolników oraz 16 firm.
 
Wszyscy laureaci otrzymali listy gratulacyjne od Prezydenta RP oraz listy gratulacyjne od Wicepremiera, Ministra Gospodarki i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodatkowo wręczono im dyplomy i puchary.
 

Prezydent powiedział, że nagrody AgroLigi to forma docenienia dokonań całego środowiska producentów i przetwórców rolno-spożywczych, jak i całego wysiłku szeroko pojętej polskiej wsi.

 

- Jest co pokazywać w zakresie osiągnięć polskiego rolnictwa, polskiego przemysłu rolno-spożywczego i przetwórstwa. Jest co pokazywać i jest z czego być dumnym, jeśli widzi się polską żywność na rynkach europejskich i rynkach światowych jako konkurującą skutecznie i z sukcesem z żywnością i przetwórstwem z innych krajów - powiedział Bronisław Komorowski.

Zdaniem prezydenta to nie tylko cieszy, ale i buduje nadzieję na przyszłość, iż zdołamy wspólnym wysiłkiem utrzymać ofensywę polskiej żywności.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!