| Autor: mikolaj

Dożynki Prezydenckie 2014 w Spale

W dniu 21 września 2014 r. w Spale odbyły się uroczyste Dożynki Prezydenckie. Po raz piąty w roli ich gospodarza wystąpił Bronisław Komorowski, Prezydent RP.

Dożynki Prezydenckie 2014 w Spale

Dożynki Prezydenckie 2014

Tegoroczne dożynki ściągnęły rolników z całego kraju, którzy w strojach ludowych, prezentowali polską zdrową żywność, wyroby rękodzieła oraz zwyczaje ludowe. Dożynki swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz szefowie agencji rolnych.

Niedzielną wizytę prezydenta w Spale rozpoczęło zwiedzanie Miasteczka Regionów i spotkanie z marszałkami województw. Następnie odbyła się uroczystość zasadzenia "Dębu Wolności", upamiętniającego 25. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Po Mszy Świętej w Kaplicy Polowej Armii Krajowej, zaproszeni goście, powozami należącymi do spółek nadzorowanych przez ANR oraz zaprzęgniętych w konie z państwowych stadnin wraz z korowodem dożynkowym udali się na Stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy.

Prezydent Bronisław Komorowski dziękując rolnikom za tegoroczne plony mówił m.in.

- wolność, którą możemy się dziś cieszyć jest plonem zasiewu dokonanego ćwierć wieku temu. W tym szczególnym roku możemy Dożynki Prezydenckie w Spale przeżywać, jako dożynki całego 25-lecia polskiej wolności – dodał Prezydent.

Bronisław Komorowski podziękował rolnikom i wszystkim tym, którzy trud polskiego rolnika przekuwają w sukces Polski. Wcześniej przyjął od rolników bochen chleba. Tradycyjnym bochnem chleba z tegorocznych zbóż parę prezydencką powitali starostowie dożynek – Agnieszka Dybioch, która wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Adamowie (woj. lubelskie) oraz Robert Fatyga, który gospodaruje wraz z rodziną na 90 ha w gminie Imielno (woj. świętokrzyskie).

- Przyjmuję ten piękny bochen chleba, jako owoc pracy wszystkich rolników polskich, jako piękny symbol uświęconej tradycji naszych ojców przyjmowania plonów z całej Polski. Serdecznie dziękuję za wysiłek rolników, za wysiłek wszystkich w Polsce. Będziemy starali się, aby ten bochen chleba był dzielony mądrze i sprawiedliwie, aby starczyło go dla wszystkich, aby nikomu go nie zabrakło - powiedział Prezydent.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!