| Autor: redakcja1

Nowe trendy w uprawie truskawek

W dniu wczorajszym, 13 dnia marca 2014 r., w Oazie Zdrowia w Chmielnie odbyła się Konferencja wojewódzka pt.: Nowe trendy w uprawie truskawek. Organizatorem Konferencji był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, a Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk objął wydarzenie swoim patronatem.

Nowe trendy w uprawie truskawek
Po raz kolejny w powiecie kartuskim, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zorganizował konferencję poświęconą uprawie truskawek. Odbyła się ona w czwartek - 13 marca br., w Kaszubskiej Oazie Zdrowia, w Chmielnie.
 

Konferencję, zatytułowaną „Nowe trendy w uprawie truskawek”, otworzył Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło: Zbigniewa Roszkowskiego - Wójta Gminy Chmielno, Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego – Danuty Rek oraz Huberta Lewny, Marcina Węsiory - Kierownika BP OR ARiMR w Gdyni, przedstawicieli kościerskiego Oddziału WIORIN, przedstawicieli Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, a także przedstawicieli władz samorządowych ościennych gmin, oraz firm związanych z rolnictwem. W spotkaniu udział wzięło ponad 170 osób bezpośrednio związanych z branżą. Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień zaproszonych prelegentów.
 

Jedno z ważniejszych zagadnień, przedstawionych podczas konferencji, dotyczyło nowych metod uprawy, uwzględniających zasady integrowanej ochrony roślin. Sporo miejsca poświęcono również nawadnianiu i fertygacji – zabiegom, bez których nie ma nowoczesnej uprawy truskawek. Oba tematy omówili naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – dr hab. Jerzy Lisek i prof. dr hab. Waldemar Treder. Tendencje na rynku truskawki zaprezentował Aleksander Mach – Dyrektor PODR w Gdańsku. W trakcie spotkania poruszono także tematy związane z ochroną plantacji przed chorobami i szkodnikami, w tym najnowsze zalecenia we wskazanym zakresie. Plantatorzy truskawek mieli również możliwość zapoznania się z ofertami firm zajmujących się m.in.: produkcją i dystrybucją sadzonek nowych odmian truskawek, systemów do uprawy truskawek pod osłonami, czy też nowoczesnego sprzętu niezbędnego dla tego kierunku produkcji, a zwłaszcza opryskiwaczy oraz urządzeń do zakładania plantacji truskawek i ich pielęgnacji.
 

Jak podkreślił na koniec Konferencji Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku - Aleksander Mach - organizując powyższą Konferencję, chcieliśmy przekonać plantatorów i rolników do podtrzymywania kultywowanej od wielu lat tradycji uprawy truskawek w naszym rejonie, a także wskazać jakie są współczesne trendy i tendencje w uprawach tych wyjątkowych owoców.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!