| Autor: redakcja1

Pomorski Dzień Kukurydzy 2016

W dniu 13 września 2016 r. Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu – Dział Systemów Produkcji Rolnej Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa zorganizował Dzień Kukurydzy.

Pomorski Dzień Kukurydzy 2016

Pomorski Dzień Kukurydzy 2016

Głównym celem imprezy było zaprezentowanie rolnikom i doradcom 84 odmian kukurydzy z 13-tu firm hodowlanych: PIONEER, EURALIS NASIONA SP Z O.O, SAATBAU POLSKA, SAATEN-UNION POLSKA, OSADKOWSKI SA, HR SMOLICE, KWS-POLSKA, LIMAGRAIN POLSKA, MAISADOUR POLSKA, SUMI-AGRO POLAND,  PROCAM, FARM SAAT AG oraz IGP POLSKA.

W sali wykładowej nowo otwartej siedziby PODR, powitania i otwarcia dokonał Krzysztof Pałkowski – Zastępca Dyrektora, który przedstawił wiele ciekawych danych statystycznych, z których wynika, że wzrasta powierzchnia uprawy kukurydzy w woj. pomorskim i jej znaczenie gospodarcze.

 
Kolejnym punktem programu był wykład „Przepis na dobrą kiszonkę” prof. dr hab. Zbigniewa Podkówki. Profesor jest pracownikiem naukowym UTP w Bydgoszczy. Jest bardzo dobrym znawcą tematyki żywienia zwierząt i kiszenia kukurydzy. Podczas wykładu, oprócz istotnych informacji o procesie kiszenia, przekazał zaskakujące dane dot. kwasowości kiszonki. Zaleca on, aby kiszonka była nieco kwaśniejsza (pH3,9) niż we wcześniejszych zaleceniach (pH4,2).
 
Mariusza Anioła – specjalisty PODR  przedstawił  temat ryzyka uprawy kukurydzy odmian o wyższej liczbie FAO w warunkach klimatyczno- glebowych regionu Kaszub.
 
Po wykładach, firmy uczestniczące w doświadczeniu i sponsorzy imprezy: Chemat Bytów, oraz New Ecology –Systems  zaprezentowali działalność i ofertę swoich firm.
 
Przedstawiciel Chemat Bytów przedstawił zebranym wyspecjalizowane nawozy o wysokiej jakości, które można wykorzystać w uprawie kukurydzy.
 
Przedstawiciel New Ecology-Sysytems zaprezentował szeroką gamę preparatów biologicznych stymulujących rozwój systemu korzeniowego.
 
93 osoby obecne na pokazie mogły zobaczyć 84 odmiany kukurydzy i zapoznać się z ich charakterystyką. Firmy hodowlane przedstawiły nie tylko bardzo dobre i znane odmiany, ale również nowości zarejestrowane dopiero w 2015 i 2016 r.

Wyjątkowo dobre warunki pogodowe podczas wegetacji umożliwiły wszystkim odmianom kukurydzy ujawnienie swojego potencjału plonotwórczego. Uczestnictwo w Dniu Kukurydzy w Lubaniu, gdzie znajduje się największa w północnej Polsce kolekcja odmian, była jedyną okazją do zapoznania się z najlepszymi odmianami kukurydzy przydatnymi do uprawy w regionie Kaszub.

Dzień Kukurydzy zakończył się poczęstunkiem, któremu towarzyszyły ciekawe rozmowy podczas ciepłej i słonecznej pogody.


Tagi:
źródło: