Specjalistów od modernizacji chlewni spotkasz na Farmie

Nowy automat do karmienia prosiąt już o wadze 5 kg, czy też bezstresowe USG dla loch – to zapowiedź nowości dedykowanych właścicielom ferm trzody chlewnej.

 

Właśnie z nimi będzie można zapoznać się podczas Międzynarodowych Targów Hodowli Zwierząt Farma w dniach 10-13 lutego. Patronat honorowy nad targami objął Minister Rolnictwa oraz Główny Lekarz Weterynarii.

 

 

Z rynkowych premier dedykowanych hodowcom trzody chlewnej, a prezentowanych na poznańskiej Farmie, zobaczyć będzie można m.in. SonoCheck bezstresowe USG dla loch, które zaprezentuje firma Big Dutchman. USG służy do automatycznego sprawdzania ciąży u loch utrzymywanych grupowo, dzięki czemu poziom stresu związany ze skanowaniem ultrasonografem jest zredukowany do minimum. Główna część systemu została rozwinięta z myślą o elektronicznym systemie żywienia CallMatic Pro firmy Big Dutchman i może być z łatwością do niego podłączona. Każda locha, która wchodzi do systemu jest automatycznie skanowana za pomocą ultrasonografu, a podczas jedzenia wyraźnie spada poziom stresu. Dzięki zastosowanemu w urządzeniu skompresowanemu powietrzu czas badania ciąży skraca się do zaledwie 15 s. Obraz z ultrasonografu jest nagrywany na video i automatycznie analizowany przez specjalne oprogramowanie. Jeśli oprogramowanie nie pokazuje pozytywnego wyniku, można później nagrane video przeglądać na komputerze.

 

Na targach nie zabraknie także firmy Polnet, która pokaże nowy automat Tubo dla tuczników oraz automat dla prosiąt. W pierwszym z urządzeń specjalnie zaprojektowana tuba, o prostokątnych zarysach zapewnia idealny opad paszy, wykluczając możliwość jej zawieszania wewnątrz leja spustowego. Ten typ automatów paszowych jest stosowany zazwyczaj w zmechanizowanych gospodarstwach rolnych, gdzie kluczową rolę w dostarczaniu paszy odgrywają paszociągi. Nie oznacza to, że nie można nowego TUBO zasypywać ręcznie. Dodatkowo w automacie zastosowano, sprawdzony od wielu lat mechanizm regulacji wysypu paszy - regulacja umieszczona została z bocznej strony urządzenia, dzięki czemu jest ona łatwiej dostępna z ganku paszowego i pozwala zmieniać ustawienie wysypu bez konieczności wchodzenia do kojca. Nowością jest również koryto. Do tej pory najbardziej popularne były koryta polimerobetonowe i stalowe – tutaj zastosowano prostokątne koryto plastikowe, dodatkowo wzmocnione nierdzewnymi ceownikami, które jest nie tylko tańsze, ale przede wszystkim gwarantuje odpowiednią stabilność, wytrzymałość, komfort żywienia i wysoki standard higieny.

 

Wszyscy hodowcy trzody chlewnej wiedzą jak ważne jest przyuczanie młodych prosiąt, nawet o wadze 5kg, do pobierania paszy. Stąd na Farmie w jako nowość Polnet zaprezentuje automat do karmienia prosiąt - o prostych kształtach i delikatnym mechanizmie osypowym, który stymuluje do pobierania pokarmu prosięta. Urządzenie w całości wykonane jest ze stali nierdzewnej i składa się z dwóch części. Pojemnik zasypowy przytwierdzany jest do ścianki grodzeniowej za pomocą prostego mocowania z bagnetem – aby zdemontować karmnik wystarczy wyciągnąć bagnet i zsunąć automat z mocowania. Prosta regulacja oczkowa umożliwia szybką i dokładną regulację ilości podawanej paszy, zaś sam opad paszy powodowany jest przez poruszanie haczyka znajdującego się u dołu automatu.

 

Drugą część nowego automatu dla prosiąt stanowi nierdzewna tacka, wpinana w ruszt za pomocą haczyków ze sprężynami. Jej demontaż jest równie prosty jak zbiornika, umożliwia to jej dokładne umycie i zapewnia wysoki poziom higieny. Dokładnie wyprofilowane kształty zabezpieczają paszę przed wyrzucaniem do kanału gnojowego, jednocześnie eliminując ryzyko skaleczeń u małych prosiąt. Tacka może służyć do podawania płynów, mleka lub lekarstw dla prosiąt w kojcu porodowym.

 

Głos specjalistów ds. hodowli

 

Targi Farma warte są uwagi, nie tylko ze względu nowości, ale również z racji udziału w programie wydarzeń polskich ekspertów z zakresu hodowli. M.in. pierwszego dnia targów Polski Związek Producentów i Hodowców Trzody Chlewnej „Polsus” przy współudziale z Głównym Lekarzem Weterynarii zorganizuje panel dyskusyjny. Tematy przewodnie dyskusji to min.: problem opłat za zaświadczenie weterynaryjne dopuszczające do uboju trzody, perspektywy opłacalności produkcji trzody, oraz Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego.

 

Wspólna Polityka Rolna, Definicja Polskiej Wsi, Polska Wieś po roku 2013 – to zagadnienia, które zostaną poruszone 10 lutego podczas debaty politycznej z udziałem czołowych polityków związanych z rolnictwem, a organizowanej przez Krajową Radę Izb Rolniczych.

 

Więcej opisu nowości z zakresu hodowli oraz zakres programu wydarzeń targów Farma 2011 już wkrótce na www.farma.mtp.pl

 

Źródło: http://www.mtp.plTagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!