Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie w Szepietowie

W tym roku, podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych i Targów Pszczelarskich w Szepietowie, wystawcy zaprezentowali bogatą ofertę, która powinna zadowolić najbardziej wymagające gusta. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko rośliny, ale również regionalne przysmaki. Targom towarzyszyła wystawa królików, wykłady o tematyce ogrodniczej, pszczelarskiej, pokazy kulinarne oraz degustacje.

Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie w Szepietowie
Podczas każdych targów ogrodniczych organizowanych w Szepietowie, doradcy z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego propagują zasady urządzania ogrodów przydomowych w kontekście dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. W tym roku wykład poświęcony miniogrodnictwu poprowadziła Izabela Targ. Omówiła niezbędne komponenty, dobór roślin oraz sposób wykonania miniaturowego ogrodu. Wykład tematycznie połączony był z pokazem. Na przykładzie ekspozycji przygotowanych przez firmę „Cztery Pory Roku” Mirosławy i Jerzego Grzymałów z Łomży, dr Urszula Ogłozińska omówiła dobór materiału roslinnego do tradycyjnych miniogrodów. Opowiedziała o pielęgnacji i niezbędnych cięciach.

Ponad 120 pszczelarzy i osób zainteresowanych uczestniczyło w seminarium poświęconym problemom zdrowotności pszczół. W sobotę gościliśmy lek. wet Artura Arszułowicza, który podczas wykładu przedstawił zagadnienia dotyczące aspektów weterynaryjnych w praktyce pszczelarskiej oraz jakości pozyskiwanych produktów. Tomasz Kędziora omówił najistotniejsze tematy związane z poprawą rentowności gospodarstw pasiecznych. Zaprezentował gospodarkę w ulach wielokorpusowych, ukazując zalety i wady. Przedstawił praktyczne rozwiązania usprawniające pracę pszczelarzy.

Przeprowadzono degustację produktów pszczelich. Na stoisku degustacyjno-promocyjnym każdy miał możliwość uzyskania informacji o rodzajach miodu, właściwościach leczniczych produktów pszczelich oraz o biologii rodziny pszczelej i roślinach miododajnych. Degustacja i wykłady realizowane były dzięki Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie.
 
W drugim dniu Wiosennych Targów Ogrodniczych, odbył się pokaz kulinarny „Promocja i sprzedaż produktów lokalnych i tradycyjnych. Miód w potrawach”. Ta forma szkoleniowa cieszy się zawsze największym zainteresowaniem, ponieważ można bezpośrednio obserwować przygotowywanie potraw i spróbować jak smakują. Tak było i tym razem. Pomimo niezbyt przychylnej aury, zwiedzający tereny wystawowe PODR licznie odwiedzali namiot, w którym prowadzono pokaz sporządzania potraw z miodem i ich degustację. Przygotowano napój z miodem i sokiem z cytryny, ciasteczka owsiane z miodem i bakaliami, mrowisko, w którym miód jest głównym składnikiem polewy zlepiającej poszczególne płatki wyrobu cukierniczego. Można było także spróbować sałatki z mieszanką sałat, kurczakiem i świeżymi warzywami polanej sosem sporządzonym z miodu, musztardy francuskiej, oliwy z oliwek i octu balsamicznego. Główny składnik, czyli miód, pochodził z pasieki PODR w Szepietowie. Każdy uczestnik pokazu otrzymał ulotkę zawierającą charakterystykę poszczególnych rodzajów miodu i przepisy kulinarne na serwowane w tym dniu potrawy.

Zwiedzający mieli możliwość uczestniczyć w pokazach tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego na biopaliwo. Pokazy odbywały się w Centrum Edukacji i Produkcji Biopaliw Płynnych. Celem pokazów było wsparcie rolników i mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie aktywnego poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Uczestnicy pozyskali wiedzę z przebiegu procesu technologicznego produkcji biopaliwa płynnego oraz możliwościami wykorzystania powstających produktów ubocznych. Najczęstsze pytania zadawane przez uczestników dotyczyły wymagań prawnych związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem rolniczej wytwórni biopaliw.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: