| Autor: redakcja1

Wołowina szansą dla Pomorza

W dniu 4 lutego w sali im. Lubomira Szopińskiego odbyła się Konferencja pn. „Wołowina szansą dla Pomorza”. Wydarzenie, przeznaczone nie tylko dla hodowców bydła mięsnego, odbyło się już po raz szósty.

Wołowina szansą dla Pomorza

Wołowina szansą dla Pomorza

- Zaprosiliśmy wybitnych specjalistów, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą – mówi Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - Profesor Roman Łyszczarz, lek. wet. Wojciech Wójcik, prezes Wojciech Etmański – te nazwiska dowodzą, że konferencja odbyła się na bardzo wysokim poziomie. Swoje prelekcje wygłosili także praktycy, przedstawiciele firm i organizacji związanych z branżą.

Profesor Roman Łyszczarz z  Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wygłosił wykład pt. „Sposoby renowacji zbiorowisk łąkowo-pastwiskowych  oraz ich wartość rolnicza” wzbogacając go praktycznymi przykładami z gospodarstw z naszego terenu. Z kolei Maciej Reimus z BioFeed omówił proces zakiszania kiszonek. Arkadiusz Benisz z firmy Arbena Bis przedstawił projekty halowych rozwiązań utrzymania bydła. Wojciech Etmański omówił zasady przystąpienia oraz dotychczasowe działania Grupy Producentów Rolnych „Wołowina Pomorska”. Przedstawiciel firmy TOP GEN - Dawid Marcinkowski -  zaprezentował nową rasę bydła mięsnego INRA 95. Jest to krzyżówka różnych ras mięsnych, specjalnie selekcjonowana na duże przyrosty oraz posiadająca odpowiednią budowę przy łatwych wycieleniach.

Podczas tak dużej konferencji nie mogło zabraknąć omówienia spraw finansowych. Przedstawiciel ARiMR przedstawił możliwości wsparcia producentów bydła w PROW 2014-2020, a przedstawiciel Banku BGŻ PNB Paribas zaprezentował możliwości pozyskania funduszy z kredytów zarówno komercyjnych, jak i preferencyjnych. Wykładem kończącym spotkanie było wystąpienie lek. wet. Wojciecha Wójcika, który przedstawił informacje, jak dbać o zwierzęta.

- Konferencja ma wiele mówiący  tytuł:  „Wołowina szansą dla Pomorza” – mówi Aleksander Mach. – Wszyscy musimy wciąż się uczyć, by tak rzeczywiście było. Stąd właśnie pomysł na tę konferencję. Mam nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

Przypomnijmy, najwięcej hodowców bydła w województwie pomorskim znajduje się w powiatach: kościerskim, kartuskim i chojnickim, a wołowina jest trzecim co do wielkości produktem eksportowym naszego kraju.

Organizatorami wydarzenia byli: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 


Tagi:
źródło: